Arama Yap

E-Mail Bülteni

 


 

 
   


İstatistikler

Kategori:20
İçerik:496
İçerik Okunma:1556223
Biga Ekonomisi PDF Yazdır e-Posta

 

BİGA’DA SANAYİ ve TİCARET

 

            Güney Marmara, Türkiye’nin gelişme hızı yüksek bir bölgesi. Biga, bu gelişen bölgenin en stratejik noktasında yer alıyor.

            Biga ilçesi jeopolitik öneminin yanında ekonomik açıdan da Çanakkale ekonomisinin lokomotifi konumundadır. Biga ekonomisinin ana belirleyici unsurları tarım, hayvancılık ve sanayidir. Tarımsal ve hayvansal ürünlerin Çanakkale genelinde üretilen toplam miktarının % 50 kadarı Biga’da üretilmektedir.

            Biga’nın eski bir yerleşim merkezi olması, 72 km uzunluğundaki sahil şeridi ve büyük merkezlere bağlantılarının olması, son yıllarda büyük sanayi yatırımlarının bölgemize gelmesini sağlamıştır. Bu nedenle sanayi hızla gelişmekte ve bölge ekonomisinin ağırlığı sanayiye doğru kaymaktadır.

           Başlıca sanayi sektörleri olarak un, yem, gıda, demir-çelik, enerji, mobilya, tersane, madencilik ve dericilik olarak dağılım göstermiştir.

           İlçemizde tarıma dayalı sanayi de gelişme göstermekte olup, tarıma dayalı sanayi kuruluşları olarak un ve yem fabrikaları, çeltik işleme fabrikaları, sebze-meyve işleme tesisleri, salça ve konserve fabrikaları, et ve süt işleme tesisleri, tarım makinaları imalatı yapılmaktadır.

           Ülkemizin en büyük özel girişim demir-çelik endüstrisi İÇDAŞ, yine mobilya sektöründe dünyaya açılan penceremiz konumunda olan DOĞTAŞ gibi güzel girişimcilik örneklerimiz var.

           Türkiye’nin en kaliteli çeltik, biber ve domates üretimi Biga’da yapılmaktadır. Bunun yanında meyvecilik ve sebzecilik sektörü de hızla büyümüktedir. Un ve yem sanayimiz yurt çapında ciddi bir ağırlığa sahip bulunmaktadır. Besicilik sektöründeki Biga ağırlığını, Biga Eti ve Biga Sütü’nün yurt çapında “kalite” anlamına geldiği ile açıklayabiliriz.

           Ticari hayat Biga’da çok canlıdır. İlçe merkezinde yaklaşık 3500 adet irili ufaklı işyeri mevcut olup, ülke genelinde üretilen ya da ithal edilen tüm mal ve hizmetleri Biga’da bulmak mümkündür. İnsanımız çalışkan ve girişimci bir ruha sahiptir.

           Biga Organize Sanayi Bölgesi

           Biga OSB’de 49 adet sanayi parselinin 45 adedi yatırımcılara tahsis edilmiş olup, 16 işletme faaliyete geçmiştir. 10 firmanın inşaatı devam ediyor. 13 firmanın da proje çalışmaları yapılıyor.

            İlçemizde bulunan iki adet küçük sanayi sitesinde toplam 408 işyeri faaliyetine devam etmektedir.

           İhracat ve İthalat

           Sanayi kuruluşlarımız, halen dünyanın dört bir yanına ürünlerini ihraç etmektedirler. 2011 yıl sonu itibariyle ilçemizde ihracata yönelik üretim yapan yaklaşık 15 firmanın toplam ihracatları 1 milyar 400 milyon (1.400.000.000) ABD Doları seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


 

  

 

 

 

 


 tobb hizmetleri hk


  

 

 

 

Copyright © 2011 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi