Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:647
İçerik Okunma:1992857
Biga Hakkında PDF Yazdır e-Posta

 

 

BİGA

 

İlçemiz Biga toprakları, verimliliği, kaynaklarının bolluğu, uygun iklim koşulları, Çanakkale Boğazı’ndan Anadolu’ya geçiş yolu üzerinde bulunması, önemli bir uğrak ve konaklama yeri olması vb. gibi nedenlerden dolayı, insanların yaşaması için uygun bir bölgedir. Doğal olaylar, savaşlar ve göçler sonucu bölgemizin demografik yapısı birçok değişikliklere uğramıştır.

 

1877-78 (1293/93 Harbi) Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra, ilçemiz Biga’ya da, kaybedilen Osmanlı topraklarından göçler başlamıştır. Balkanlardan (Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Bosna-Hersek, Makedonya, Kosova, Karadağ ve Arnavutluk), Kırım ve Kafkasya’dan göçler olmuştur. Aynı şekilde Balkan savaşlarından ve 1.Dünya Savaşı’ndan sonra da yine bu bölgelerden Biga’ya göçler olmuştur.

 

Biga İlçesi’nin nüfusu toplam 82.037 kişi olup; bu nüfusun 38.681 (% 47) kişisi ilçe merkezinde, 43.3564 (% 53) kişisi köylerde yaşamaktadır. Okuma yazma bilen nüfus oranı % 99’ dur. İlçemiz köylerinden en fazla nüfusa sahip köy 2470 kişi ile Yeniceköy olup, en az nüfusa sahip köy ise 63 kişi ile Çömlekçi Köyüdür.

 

Biga 14.yüzyılda Türklerin eline geçmesiyle, Türk-İslâm kültür ve uygarlığının etkisine girmiştir. İlçemizde birçok etnik köken bir arada yüzyıllardır yaşamaktadır. Hepsi de Türk kültürünün değişik çizgilerini taşımaktadır.

 

Tarımsal üretim, ticaret ve sanayinin öne çıktığı Biga’da, toplumsal yaşam biçimi de buna göre şekillenmiştir.

İlçemiz yerleşim yeri olarak merkez dahil 2 belediye ve 108 köy olmak üzere toplam 110 yerleşim yerinden oluşmaktadır.

İlçemizde Biga Merkez, Karabiga ve Gümüşçay olmak üzere 2 belediye vardır.

  

İlçemizdeki toplam 110 yerleşim yerinin 80’i ova, kalan 30’ü ise dağlık (kırsal) arazide kurulmuştur. İlçemizde mezra yoktur.

İlçemiz Karabiga Limanı’ndan Tekirdağ Limanı’na haftanın cumartesi günü hariç diğer günleri günde tek sefer olmak üzere feribot ile araç ve yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.

İlçemizin komşu ilçeleri olan Çan, Lâpseki ve Gönen ilçelerine ulaşımını sağlayan yollar asfalttır. İlçe merkezine bağlantısı olan köy yollarından 373 km asfalttır. (332 km birinci derece yol, 41 km’si ikinci derece yoldur.) Stabilize olarak birinci derece 46 km ikinci derece 155 km olmak üzere 201 km yol vardır. Ham yol da 45 km olmak üzere toplam karayolu ağımız 619 km’dir.

Enerji Durumu 

İlçemiz merkez ve köylerinde elektriği bulunmayan yerleşim birimi yoktur. İlçe merkezi ile bağlı işletmeler ve köylerde toplam abone sayısı 47.767’dır. “Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı” Biga topraklarında geçmektedir. Ayrıca İlçemiz doğalgaz kullanım imkanına sahip yerleşim merkezleri arasındadır.

İçme Suyu, Kanalizasyon ve Katı Atık Durumu 

İçme suyu olmayan köyümüz bulunmamaktadır.

İlçemizde merkez belediyesi Gümüşçay Karabiga Kozçeşme Balıklıçeşme ve Yeniçiftlik belde belediyeleri ile 60 köyümüzde kanalizasyon vardır. 15 köyümüzde de foseptik mevcuttur.

İlçemizin 74 köyünde katı atıkların düzenli olarak toplanması taşınması ve en yakın belediyeye ait katı atık depolama tesisinde bertaraf edilmesine yönelik uygulama kapsamında kullanılmak üzere 691 adet çöp konteyneri alınarak köylere dağıtımı yapılmıştır. 14.01.2008 tarihinden itibaren 74 köyümüzün çöpü sorunsuz ve düzenli olarak toplanıp katı atıklar, biga belediyesi çöplüğünde bertaraf edilmektedir.

 

alt

 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi