Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:649
İçerik Okunma:2003810
İRFAN ŞAHİN (KISPET USTASI) PDF Yazdır e-Posta

  

İRFAN ŞAHİN


(KISPET USTASI)

 

Biga ilçesinde 45 yılı aşkın süredir kıspet diken İrfan Şahin (68) Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen bu işe merak sarmış ve kıspet işi yapmak isteyenlere rehber öğreticilik yapıyor.

 

alt

 

 

Kıspet ustası İrfan Şahin, yaptığı açıklamada, meslekte yeni çırakların fazla yetişmediğini, bunun da yağlı güreşlerin geleceğini olumsuz etkileyeceği endişesini taşıdığını söyledi.


Yetiştirdiği çırakların bazılarının mesleğe devam ettiğini, ancak birçoğunun işi bırakma noktasına geldiğini ifade eden İrfan Usta, kıspet dikmeye tesadüf sonucu başladığını kaydetti.


Şahin, şöyle dedi:


“Ustam Hidayet usta bir çırak yetiştirmeden 67 yaşında vefat etti. Kıspetçilik mesleği babadan oğula geçen bir meslek. Ustamın oğlu yoktu ama beni oğlu gibi severdi. İki kızı vardı. Birisi ile beni evlendirdi. Ustam Hidayet ölünce kıspetçilik mesleği bana kaldı. Meslek, bir bakıma yine babadan oğula geçmiş oldu.”

 

alt

 

Bir zamanların ünlü pehlivanları Kör Sezailer, Ordulu Mustafalar, Kara Alilerin yardımıyla kıspetçilik mesleğini günümüze kadar getiren Şahin, bu dalda birçok ödül aldığını söyledi.


Şahin, tüm pehlivanların kıspetlerinin kendi elinden geçtiğini, pehlivanların beden ölçülerini ezbere bildiğini belirterek, pehlivanların siparişlerini telefonla alıp onlara kıspet diktiğini sözlerine ekledi.

 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi