Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:648
İçerik Okunma:2025475
Biga Ticaret ve Sanayi Odası PDF Yazdır e-Posta

Biga Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin müşterek gereksinmelerini karşılamak, mesleki etkinllikleri kolaylaştırmak, mesleğin genel çıkarlara uygun olarak gelişmesini sağlamak, mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni egemen kılmak ve meslek disiplinini korumak amacıyla 1973 yılında 5590 sayılı Odalar ve Borsalar Kanunu hükümlerine göre kurulmuş; kamu kurumu niteliğinde tüzel kişiliğe sahip meslek kuruluşudur.

 

Elimizde bir doküman bulunmamakla birlikte, ilçemizde 1930’lu yıllarda Ticaret ve Sanayi Odası olduğu o tarihli makbuzlardan ve belgelerden anlaşılmaktadır.

 

Odamız kurucu üyesi rahmetli Sayın Hüseyin Raif UYSAL olup, ilk meclis başkanı rahmetli Sayın Tayyip DEMİRTAŞ ve ilk Yönetim Kurulu Başkanı rahmetli Sayın Tevfik Emin BAŞARIR’dır.

 

Odamız, etkinliklerini önce Bayram Sokak ve Çan Caddesi’nde kiralık binalarda sürdürmüştür. İnönü Caddesi’nde bulunan ve inşaatına 1985 yılında başlanmış olan üç katlı hizmet binamız 1989 yılında tamamlamış olup, 1986 yılından 2016 yılına kadar etkinliklerini burada bulunan kendi hizmet binasında sürdürmüştür.

 

Odamız tarafından üyelerimize ve paydaşlarımıza daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla, yeni ve modern bir hizmet binası yapma ihtiyacı ortaya çıkmış ve İlçemiz İstiklal Mahallesi, Kevser Özengil Caddesi, Köşklübağ mevkiinde 2009 yılında alımı gerçekleştirilen arsa üzerine toplam inşaat alanı 3005 m² olacak şekilde hizmet binası yapımına 2012 yılında başlanmış ve 2016 yılı Eylül ayı itibariyle yeni hizmet binasında faaliyete başlanmıştır.

 

Yeni hizmet binamızın zemin katında iki ayrı bağımsız bölüm kiralık işyeri olarak ayrılmıştır.

 

Biga Ticaret ve Sanayi Odası halen 7 kişilik yönetim kurulu ve 23 kişilik oda meclisi tarafından yönetilmektedir.

Odamıza 9 meslek grubunda 1500’ün üzerinde kayıtlı üye bulunmaktadır.

 

Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye`nin gerek tarımsal, gerekse sanayi üretimi açısından en hızlı gelişme bölgesi olan Güney Marmara`nın köklü bir ticaret ve sanayi odasıdır. Çanakkale ilinin tarihsel olarak ekonomik merkezi olan Biga; ilçe merkezindeki 55 bin, köyler ve beldeleriyle birlikte 100 bin nüfuslu, hizmetler sektörü açısından da bölgesel gelişmenin merkezidir.

  

Türkiye ekonomisinin merkezi durumundaki İstanbul ve Kuzeybatı Marmara`nın artık tıkanma noktasına gelmesiyle birlikte, “Biga” ulusal ve uluslar arası yatırımcıların ilgi odağı durumundadır. Bu hızlı değişim, başta bölgesel stratejik planlar olmak üzere, tarım ve çevre sorunları meydana getirmeden, planlı bir gelişmeye acilen ihtiyaç duymaktadır. Bu anlamda, yüzde 47`si orman alanı olan Biga, 108 köyü ve 2 beldesi ile Türkiye`nin önemli süt, et, çeltik, sebze ve meyve merkezi durumundadır. Bu durum Biga için "Türkiye`nin Hollanda`sı" deyimini ortaya çıkarmıştır.

 

1973 yılından bu yana bölge ekonomisinin yönlendiricisi olan Biga Ticaret ve Sanayi Odası, 9 meslek grubunda toplam 1396 kayıtlı üyeye sahiptir. Son 5 yılda üye sayısındaki yüzde 20 artış, kurumsal üyeliklerdeki yüzde 30 artış; bölgesel gelişmenin açık bir göstergesidir.

 

Son yıllarda Türkiye`nin ilk on sıralamasında yer alan İÇDAŞ, “enerji, demir-çelik, tersane, liman ve çimento” gibi yatırımları ile, yine Türkiye`nin ilk 500 büyük firması içinde hızla yükselen Biga merkezli DOĞTAŞ, “modüler mobilya ve yatak” fabrikaları yatırımlarında Biga`yı tercih etmiştir. Halen 45`i üretime geçmiş yerli ve yabancı sanayi tesisleri ile Biga Organize Sanayi Bölgesi, yatırımcı boyutuyla gelişme seyrine bir göstergedir.

  

Özel sektöre ait iki büyük liman ve Karabiga Limanı deniz ulaşımı konusunda bugünkü ihtiyaçları karşılamaktadır.

  

Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak Güney Marmara`nın gerek ekonomik, gerekse sosyal ve kültürel yönlerden tanıtımı ve imajı açısından “Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı-BİGA FUARI” her geçen yıl daha büyük bir rol üstlenmektedir. Yerel ve ulusal girişimcilerin kurumsal kimliklerini, ürün ve hizmetlerini tanıttıkları Biga Fuarı 22 bin metrekarelik kapalı bir alanda gerçekleştirilmektedir. Biga Belediyesi’ne ait Kapalı Fuar Alanı’nda 3x3 m²’lik 1.000 adet fuar peronu kurulabilmekte ve her türlü altyapı kolaylığı sunulmaktadır.

 

Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak aşağıdaki kuruluşların kurucu ortağı ve/veya paydaşı durumundayız.

* Biga Organize Sanayi Bölgesi,

* Trakya Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi Anonim Şirketi (Trakya ABİGEM A.Ş.),

* Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. (GTİ).

 

Biga Ticaret ve Sanayi Odası ayrıca, TR22 Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)`nın Kalkınma Kurulu Üyesidir.

 

alt

 

 

 

 

 

 

 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi