Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:647
İçerik Okunma:1995427
Biga TSO ile MATTO İşbirliği Protokolü İmzaladı. PDF Yazdır e-Posta

Biga Ticaret ve Sanayi Odası (Biga TSO) ile Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) 23 Nisan 2012 tarihinde işbirliği protokolü imzaladı.

alt 

BİGA Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tunçay YAŞAR, BİGA TSO Meclis Başkanı Hasan PIRNAL, BİGA TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet ÖÇAL, yönetim kurulu üyeleri Mehmet CANPOLAT ve Faruk SEZEN ile beraberindeki heyet Üsküp’te bulunan Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO)’nı ziyaret etti. MATTO’nun Makedonya Hükümeti ve bürokrasiden sorumlu Başkan yardımcısı Eyüp UÇAK ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ilişkilerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Maksut KARAYALÇIN’ın başkanlığında iş toplantısı düzenlendi. 

MATTO’nun Makedonya Hükümeti ve bürokrasi işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Eyüp UÇAK tarafından BİGA heyetine Makedonya'daki iş olanakları ve iki ülke arasındaki vergilendirme farklılıkları konularında bilgiler verildi.

 

MATTO yetkilileri tarafından Biga TSO heyetine MATTO ve Makedonya’daki Türk şirketlerinin yatırımları ile ilgili kısa ve özet bilgiler sunuldu.

 

Makedonya Türkiye Ticaret Odası (MATTO)’nun 2008 yılında kurulduğu ve o günkü Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanımız Sayın Köksal TOPTAN’ın katılımıyla açılışının gerçekleştirildiği belirtildi.

 

MATTO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tuna Eyüp KAHVECİ’nin önderliğinde, Yönetim Kurulunun birlikte büyük heyecan ve özveriyle, Makedonya ile Türkiye arasında yatırımların ve ticari ilişkilerin gelişmesinde MATTO’nun öncü bir sivil toplum kuruluşu olarak yerini aldığı dile getirildi.

 

Makedonyadaki büyük ölçekli Türk yatırımlarından birkaç tanesi hakkında bilgiler verildi.

 

TAV Holding, Cevahir Holding, Sütaş, Limak, Halk Bankası gibi kuruluşların büyük ölçekte yatırımlar yaptığı ve bu yatırımların paralelinde de yaklaşık 100’e yakın orta ve küçük ölçekli Türk yatırımlarının bulunduğu kaydedilerek, Makedonya’da daha fazla Türk yatırımları görmek istedikleri belirtildi.

 

Makedonya’nın 2,5 milyon nüfusa sahip bir ülke olduğu, dışarıdan bakıldığında bu nüfus itibari ile çok büyük bir ticari potansiyel gibi görülemeyebileceği, ancak Makedonya’nın çok önem taşıyan bir konumunun bulunduğu, Makedonya’nın Avrupa’nın tam ortasında bir ülke olduğu, Avrupa’nın lojistik üssü olarak kabul edildiği, buradan 650 milyon Avrupa nüfusuna ürün pazarlama imkanına sahip bir ülke olduğu ifade edildi.

 

Ayrıca Makedonya’nın 2011 yılında Türkiye ile ticari hacminin 500 milyon dolar olarak gerçekleştiği, 2012 yılında hedeflenen ticaret hacminin ise 1 milyar dolar olarak beklendiği belirtilerek, her yıl Üsküp’te yapılmakta olan Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nda Türk iş adamlarını görmekten memnuniyet duyacakları belirtildi.

 

Biga TSO heyeti adına söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Tunçay YAŞAR da yaptığı konuşmada, MATTO yönetimine misafirperverlikleri nedeniyle teşekkür etti ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması için sosyo-ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacak çalışmaların ve görüşmelerin artmasına neden olan bu gibi ziyaretlerin önemine değindi. Bundan böyle Biga TSO’nun iki ülke işa adamları arasında köprü vazifesi üstleneceğini belirten Başkan YAŞAR, MATTO üyelerini 20-23 Eylül 2012 tarihlerinde Biga’da yapılacak Biga Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile Ticaret ve Sanayi Festivali’ne davet etti. Heyet üyeleri ağırlıklı olarak Makedonya’da Hayvancılık, Madencilik, Meyvecilik ve Tarım sektörleri hakkında bilgi talebinde bulundular. İş toplantısının ardından Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) ile BİGA Ticaret ve Sanayi Odası arasında iki odanın işbirliği yapması hususunda bir işbirliği protokolü imzalandı.

 

alt

 

MAKEDONYA HAKKINDA BİLGİLER

 

 

 

BAŞLICA AVANTAJLAR;

 

Makedonya ve Türkiye arasında vize uygulaması bulunmamaktadır.

 

Makedonya, Türk ürünlerine gümrük vergisi uygulamıyor. Makedonya’nın nüfusu 2,5 milyon ancak, Makedonya’nın diğer AB ülkeleriyle yaptığı gümrük anlaşmaları gereğince tüm AB ülkelerine ihracat yapabiliyor. Nüfusu 650 milyon olarak düşünebiliriz.

 

Makedonya’da arazilerin yıllık kira bedelleri m2 1 euro’dan başlıyor.

 

Enerji fiyatları Türkiye’den daha ucuz

 

10 yıl vergi muafiyeti var.

 

Eximbank’tan 100 milyon dolara kadar kredi kullanılabiliyor.

 

Asgari ücret sigortalar dahil 240 Avro

 

KDV iadeleri 45 gün içinde yapılıyor.

 

 

 

 • EKONOMİK GELİŞME AÇISINDAN ÜLKENİN TEK ÇIKIŞ YOLU OLAN YABANCI SERMAYEYİ ÇEKEBİLMEK İÇİN MEVCUT HÜKÜMET ÇOK YOĞUN BİR ÇABA SERGİLEMEKTE VE MAKEDONYA YATIRIM AJANSI TARAFINDAN 2007 BAŞINDAN BU YANA YOĞUN ULUSLARARASI REKLAM KAMPANYALARI YÜRÜTÜLMEKTEDİR.
 • GERÇEKTEN DE MAKEDONYA, BÖLGE ÜLKELERİ ARASINDA İŞGÜCÜ, ENERJİ VE DİĞER TÜM ÜRETİM MASRAFLARI, MEVCUT ALTYAPI KALİTESİ VE GENEL YATIRIM ORTAMI ANLAMINDA EN ELVERİŞLİ ÜLKE KONUMUNDA BULUNMAKTADIR.
 • RESMİ OLMAMAKLA BİRLİKTE, MAKEDONYA’YI HALA ANAYASAL ADIYLA TANIMAMIŞ OLAN YUNANİSTAN’IN DAHİ MAKEDONYA’DAKİ YATIRIMLARININ 1 MİLYAR €’NUN ÜZERİNDE OLDUĞU, BUNA KARŞILIK TOPLAM TÜRK YATIRIMLARININ BU RAKAMIN ÇOK ALTINDA KALDIĞI GERÇEĞİ DİKKATE ALINDIĞINDA, GEREK TARİHİ VE KÜLTÜREL BAĞLARIMIZ GEREKSE ÜLKEMİZİN JEO-EKONOMİK VE TİCARİ ÇIKARLARI AÇISINDAN MAKEDONYA’NIN İHMAL EDİLMEMESİ GEREKMEKTEDİR.
 • RESMİ RAKAMLARA GÖRE %3.8, GERÇEKTE İSE %5 CİVARINDA OLDUĞU TAHMİN EDİLEN TÜRK KÖKENLİ VATANDAŞLARININ BULUNMASI SEBEBİYLE TÜRKÇE KONUŞAN VE TÜRKİYE İLE TİCARET VE YATIRIM İLİŞKİLERİ KURMAYA ÇOK İSTEKLİ BİR NÜFUS BARINDIRMAKTADIR,
 • 46 YIL BOYUNCA BİRLİKTE YAŞADIĞI ESKİ YUGOSLAVYA ÜLKELERİYLE DOĞAL EKONOMİK BAĞI VE BİRÇOK ÜRÜNDE SIFIR YA DA ÇOK DÜŞÜK GÜMRÜK VERGİLERİYLE TİCARET YAPMA İMKÂNI BULUNMAKTADIR,
 • KASIM 2007 İTİBARİYLE MAKEDONYA, HIRVATİSTAN, ARNAVUTLUK, KOSOVA, KARADAĞ, MOLDOVA, SIRBİSTAN VE BOSNA HERSEK AÇISINDAN YÜRÜRLÜĞE GİREN CEFTA’YA (CENTRAL EUROPEAN FREE TRADE AGREEMENT) TARAFTIR,
 • AVRUPA BİRLİĞİ İLE TOPLULUĞUN İSTİKRAR VE ORTAKLIK SÜRECİ’NE TARAF ÜLKELER (MAKEDONYA, HIRVATİSTAN, BOSNA-HERSEK, SIRBİSTAN, KARADAĞ, KOSOVA VE ARNAVUTLUK) ARASINDA KADEMELİ OLARAK TESİS EDİLMESİ ÖNGÖRÜLEN ÇAPRAZ MENŞE KÜMÜLÂSYONUNA TÜRKİYE İLE BİRLİKTE GİRMİŞ BİR ÜLKEDİR,
 • UCUZ İŞGÜCÜ VE ENERJİ MALİYETLERİNİN YANISIRA, YABANCI YATIRIMLARI TEŞVİK ETMEK AMACIYLA HÜKÜMET TARAFINDAN GETİRİLEN GENEL NİTELİKLİ VERGİ İNDİRİMLERİ SONRASINDA CAZİP BİR YATIRIM ORTAMI SUNULMAKTADIR,
 • AB ADAY ÜLKE STATÜSÜNÜ HAİZ VE ORTA VEYA UZUN VADEDE AB ÜYESİ OLDUĞUNDA, ÜLKEDE YAPILACAK HER TÜRLÜ ÜRETİMİN CİDDİ BİR ENGELLE KARŞILAŞILMADAN TÜM AB PAZARINA ULAŞTIRILABİLİR,
 • BAŞTA ÇİFTE VERGİLENDİRMENİN ÖNLENMESİ OLMAK ÜZERE İKİLİ EKONOMİK VE TİCARİ İLİŞKİLER ANLAMINDA ÜLKEMİZLE İLİŞKİLERİNDE GEREKLİ YASAL ZEMİNİ BULUNMAKTADIR,
 • HAFTANIN HER GÜNÜ ÖZEL HAVAYOLLARI VE TÜRK HAVA YOLLARI’NIN (THY) UÇAK SEFERLERİ BULUNAN,
 • YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER METREKARESİ 1 € DAN ARAZİ SATINALABİLMEKTEDİRLER.
 • FABRİKA KURANLAR 10 YIL BOTUNCA HEMEN HEMEN TÜM VERGİLERDEN MUAF TUTULMAKTADIR.
 • YİNE GELİR VERGİSİ DE SIFIRA YAKIN OLARAK ALINMAKTADIR.

 

BAŞLICA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR;

 

 • ANCAK, MAKEDONYA’DAKİ FİRMALARLA TİCARET VEYA ORTAK YATIRIM İLİŞKİSİNE GİRECEK YA DA MAKEDONYA’DA DOĞRUDAN YATIRIM YAPACAK FİRMALARIMIZIN GENEL NİTELİKLİ GEREKLİLİKLERİN YANISIRA ÖZELLİKLE AŞAĞIDAKİ HUSUSLARA DİKKAT ETMESİNDE YARAR GÖRÜLMEKTEDİR:
 • MAKEDONYA’DA YATIRIM GERÇEKLEŞTİREN YA DA MÜTEAHHİTLİK İŞ ALAN FİRMALARIMIZIN MAKEDONYA’DA ÇALIŞACAK YÖNETİCİ VE ELEMANLARI İÇİN, ŞİRKET KURULUŞ İŞLEMLERİ TAMAMLANDIKTAN SONRA EN KISA ZAMANDA MAKEDONYA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ YA DA İSTANBUL BAŞKOSOLOSLUĞUNDAN ÇALIŞMA İZİN BAŞVURUSU YAPILMALI VE SÖZ KONUSU BAŞVURU YAKINDAN TAKİP EDİLMELİDİR.
 • BUNA DİKKAT EDİLMEMESİ VE ÇALIŞMA İZNİ OLMADAN ÜLKEDE ÇALIŞIR DURUMDA YAKALANILMASI HALİNDE FİRMA TEMSİLCİLERİMİZİN SINIR DIŞI EDİLME VE 2-5 YIL ÜLKEYE GİRİŞ YASAĞI CEZASI ALMALARI GİBİ HOŞ OLMAYAN DURUMLARLA KARŞILAŞILMASI OLASILIĞI YÜKSEKTİR.
 • ALICI FİRMALAR MUTLAKA ÇOK İYİ ARAŞTIRILMALI, BANKA TEMİNATI DIŞINDA TEMİNAT KABUL EDİLMEMELİ, HER NE SEBEPLE OLURSA OLSUN ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ BULUNAN SÖZLEŞMELERLE ÇALIŞMA KURALINDAN ASLA VAZGEÇİLMEMELİDİR.
 • MAKEDONYA ADALET VE YARGI SİSTEMİNDEKİ PROBLEMLER NEDENİYLE, YAPILACAK SÖZLEŞMELERDE, İHTİLAF OLUŞMASI HALİNDE TÜRK MAHKEMELERİNİN YETKİLENDİRİLMESİNE GAYRET EDİLMELİDİR.
 • MAKEDONYA’YA GELİNDİĞİNDE ÇALIŞILACAK VEYA HİZMET DESTEĞİ ALINACAK KİŞİLER ÇOK İYİ SEÇİLMELİ VE BU KONUDA MUTLAKA MÜŞAVİRLİĞİMİZİN YÖNLENDİRMELERİ TALEP EDİLMELİDİR.
 • BU ÇERÇEVEDE ÇOK İYİ VE GÜVENİLİR TERCÜMANLARLA ÇALIŞILMALI, KENDİNİ İSPATLAMIŞ ULUSLARARASI DANIŞMANLIK ŞİRKETLERİNE MENSUP DA OLSA TUTULACAK DANIŞMANLAR İYİ ARAŞTIRILMALI, İNGİLİZCE YERİNE SADECE MAKEDONCA KONUŞULAN ORTAMLARDA MUTLAKA MAKEDONCA-TÜRKÇE TERCÜMAN BULUNDURULMALIDIR.
 • ARAZİ YA DA MÜLK ALMA DURUMLARINDA, SATIN ALINACAK YERİN TAPU VE KADASTRO KAYITLARI KONTROL EDİLMELİ, ÖZEL YA DA KAMU (BAZEN DE HEM ÖZEL SEKTÖRE HEM DE KAMUYA AİT OLABİLMEKTEDİR) MALI OLUP OLMADIĞI İYİ ARAŞTIRILMALIDIR.
 • KİRALANACAK YERLERLE İLGİLİ DE AYNI NİTELİKLİ ARAŞTIRMA YAPILMALIDIR (BORÇ, ALACAK-VERECEK DURUMLARI DAHİL)

 

BAŞLICA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN OLUMSUZLUKLAR;

 

 • ÇALIŞMA VE OTURMA İZİNLERİ KONUSUNDA, YENİ MEVZUATIN İLGİLİ BÜROKRASİ KADROLARINDAKİ ALGILAMA FARKLILIKLARI VE KURUMLAR ARASINDAKİ EŞGÜDÜMSÜZLÜK NEDENİYLE YAŞANAN SORUNLAR
 • HEM YOLSUZLUK HEM DE AŞIRI YAVAŞLIK PROBLEMLERİYLE GÜVEN DUYULMAYAN BİR YARGI SİSTEMİ
 • ÇOK YAVAŞ İŞLEYEN KARAR SÜRECİ VE CİDDİ YOLSUZLUKLARLA UĞRAŞAN BÜROKRASİ
 • SIK SIK DEĞİŞEN YASALAR VE MEVZUAT
 • SIK DEĞİŞEN KAMU BÜROKRASİSİ KADROLARI NEDENİYLE DEVLETTE DEVAMLILIK KONUSUNDA YAŞANAN SIKINTILAR

 

BİR ÜLKE OLARAK ELE ALINMASI VE TİCARET VE/VEYA YATIRIM KARARLARI ALINIRKEN BU GERÇEKLER IŞIĞINDA KARAR VERİLMESİNDE YARAR GÖRÜLMEKTEDİR.

 

 

 

İLETİŞİM ;

 

ÜSKÜP BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRİ

 

 

 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi