Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:647
İçerik Okunma:1992871
2013 BİGA FUARI BÜYÜK BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ. PDF Yazdır e-Posta

BİGA FUARI BÜYÜK BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ.

 

Biga Fuarı’nın açılışı 20 Eylül 2013 Cuma günü saat 16.00’da Çanakkale Vali Yardımcısı Hüseyin KULÖZÜ tarafından yapıldı.

 

20-22 Eylül 2013 tarihlerinde Biga Fuar Alanı’nda açık kalan ve 139 firmanın yer aldığı Biga 3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile 8. Biga Ticaret ve Sanayi Festivali'nin açılışı 20 Eylül 2013 tarihinde görkemli bir törenle yapıldı.

 

alt

 

Biga Fuarı’nın açılışına Çanakkale Vali Yardımcısı Hüseyin KULÖZÜ, CHP Çanakkale Milletvekili Ali SARIBAŞ, Biga Kaymakamı Fatih GENEL, Biga Belediye Başkanı Mehmet ÖZKAN, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem ERKEK, Biga Cumhuriyet Başsavcısı Uğur AĞRI, Çanakkale Defterdarı Mustafa IŞIK, Çanakkale Emniyet Müdürü Osman ZOROĞLU, Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa AKKUŞ, Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Muharrem MURAT, Biga İİBF Dekanı Prof.Dr.Hamit PALABIYIK, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya ÜZEN, Gönen Ticaret Odası Başkanı Hasan ÖZÇAĞLAYAN, Biga TSO Başkanı Şadan DOĞAN, Biga Ticaret Borsası Başkanı Mesut OKYAY, Biga Ziraat Odası Başkanı Beytullah ELMACI, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet ÖKSÜZ, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çanakkale İl Koordinatörü Ümit ORTAN, Biga Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdil ÇAĞLAYAN, Biga Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Ahmet Hamdi ÖZDEMİR, TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Kürşat TUNA, belde belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclis üyeleri, oda ve borsa başkanları ve yöneticileri, siyasi partilerin yöneticileri, kamu ve özel sektörün yöneticileri ve temsilcileri, basın mensupları ile Biga ve Güney Marmara’nın birçok yerinden gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

 

''Güney Marmara'nın ekonomik merkezi, Biga''

 

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Biga 3.Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile 8. Biga Ticaret ve Sanayi Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada "Güney Marmara’nın gelişen ekonomik merkezi Biga’nın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak, önemli bir günü yaşadığımı belirterek, sözlerime başlamak istiyorum" diyerek, konukları selamladı.

 

Başkan Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Biga Ticaret ve Sanayi Festivalimiz 8 yaşında. Biga Tarım ve Hayvancılık Fuarımız 3 yaşında. Bu yıl festival ve fuar etkinliklerimizi Biga Belediyesi, Biga Ticaret Borsası, Biga Ziraat Odası, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, KOSGEB, Çanakkale Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Tarım Kooperatifleri Birliği, Çanakkale Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği, Biga Süt Üreticileri Birliği, Biga Kırmızı Et Üreticileri Birliği destek ve işbirliği ile gerçekleştiriyoruz.

 

Bigamıza yakışan bu güzel birliktelik için, hepsine şükranlarımı sunuyorum. Biga, ilk çağlardan bu yana bir ekonomik merkez. Roma ve Bizans tarihçileri bu gerçeği yazarlar. Eski Biga, yani limanımız Karabiga, çeşitli kavimlerin istilaları ile yakıp yıkılınca, şu anda içinde yaşadığımız Biga yerleşim merkezi olur. Biga yani Pegai, zaten binlerce yıldır ticaret kervanlarının kavşak noktası, durak noktasıdır. Tarihten söz ederek söze başlamamın elbette sebepleri var. Karayolu ulaşımı açısından Bigamız, Güney Marmara’nın tarih boyunca kavşak noktasıdır Duble yolumuz artık tamamlanma aşamasına geldi. Projesi uluslararası yatırımcılar için görücüye çıkan Çanakkale Boğaz Geçişi ve Otoyolu, öyle sanıyorum ki, ihale sürecine doğru ilerliyor.

 

Bigamız… Eski Biga, yani Karabigamız ile de, deniz ulaşımının tarihsel limanıdır. Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bu dönemde, öncelikli gündemlerimizden biri Karabiga Limanı Projemizdir. Biga Vizyonu olarak ortaya koyduğumuz bu proje, Biga’nın yeniden deniz ulaşımına kavuşması projesidir. Biliyorsunuz. Hükümetimiz, Bölge Planı yapma yetkisini Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na vermiştir. Bölge Planı taslağı açıklandı, değerlendirmeleri sürüyor. Bu plan içinde, Biga’nın tarihsel, coğrafi ve ekonomik açılardan dikkatle ele alınması gerekiyor. Önemli bir orman ilçesiyiz. Önemli bir tarım ve hayvancılık ilçesiyiz. Ticaret geleneğimiz o denli köklüdür ki, fıkralara konu olmuştur. Karpuz öyküsünü duymayanımız var mıdır? Bigalı Hancının, gelen tüccarlardan istediği ve bir türlü ne olduğunu bilemedikleri o tek ürünü? Meyvesi kendisi ve ailesine, kabuğu eşeğine ve çekirdekleri gelecekte torunlarına kalacak karpuzdur o. Ve bu ticari zekadır Bigalıya, geleneğin mirası.

 

Bigamız, hızla gelişen sanayi yatırımlarıyla, aynı zamanda bir sanayi ilçesi durumuna geldi."

 

"3 büyük yatırımcı Biga'da"

 

"Üretimden satışlar dikkate alındığında, Türkiye’nin bin büyük yatırımcı şirketinden 3 tanesi Biga’da.Dördüncüsü de komşu Çan’da. Birkaç yıl içinde bu sayı 5’i geçecek. Öyle görünüyor ki, önümüzdeki 10 yılda Bigamız en az 10 büyük yatırımcının üretim adresi haline gelecek.

 

Bigamız, bir yanı Marmara diğer yanı Ege olan Biga Yarımadası’na adını veriyor. Çanakkale Boğaz Geçişi’nde raylı sistemin de bulunacağı ifade ediliyor.  Başbakanlık Yatırım Ofisi tarafından yönlendirilenler de dahil, ciddi büyük yatırımcılar Biga ile ilgileniyor. Biga Organize Sanayi Bölgemiz’de, yer tahsisi yapamaz hale geliyoruz. Bu ilgi, yeni sanayi yatırımları için planlı bir altyapı ihtiyacını ortaya çıkarıyor.

 

Enerji altyapısı açısından, sanayi yatırımı yapılır bir bölge haline geldik. Ulaşım altyapısını da bu düzeye getirmek durumundayız.

 

Güney Marmara Bölge Planı’nı ve Çevre Düzeni Planı’nı bu nedenle çok önemsiyorum. Gerek siyasetçilerimiz ve gerekse sivil toplum örgütleri olarak elbirliği ile çalışmalıyız.

 

İçinde bulunduğumuz 20 bin metrekare kapalı alanı dolduran katılımcı firmalarımızı dikkatle inceleyelim. Biga’da üretim yapan firmaları, Biga’nın ekonomik merkez olarak öneminin farkında olan firmaları göreceksiniz."

 

"8 yılda gelinen nokta önemli"

 

"Henüz 8 yaşındaki Festivalimizin 7 firma ile başladığını dikkate alırsak, 8 yılda gelinen nokta çok daha iyi anlaşılacaktır. Dünya’da ve hatta Türkiye genelinde büyüme rakamları düşerken, Bigamızdaki büyüme hızla devam ediyor. Standları gezdikçe bu gerçeği birlikte göreceğiz.

 

Ekonomik büyümenin üç ana sektörü var. Gıda, Giyim ve İnşaat. Bu üç sektör, arkasında yüzlerce alt sektörü harekete geçiriyor.

 

Türkiye’nin büyüme verilerine baktığımızda, son yıllarda lokomotif olarak inşaat sektörünü görüyoruz. İnşaat sektörü yavaşladığında, yüzlerce alt sektör sıkıntıya giriyor. İnşaat sektörümüzü canlı tutmak zorundayız.

 

Biga Belediyemizin bir yatırımı olan fuar alanımızın bitişiğinde, Biga Belediyesi yeni hizmet binası yükseldi. Biga belkide ilk kez bu yapı tamamlandığında büyük bir kent meydanına kavuşacak.

 

Birkaç yüz metre ileride Biga Ticaret ve Sanayi Odamızın hizmet binası inşaatımız var. 2014 yılı içinde orada hizmet vermeye başlayacağımızı düşünüyoruz. Gelecek yıl, yeni hizmet binamız içinde, fuar ve festivalimizin toplantı ve iş forumlarını yapabilir olmayı umut ediyorum."

 

"Biga Üniversitesi için çalışıyoruz"

 

"Bu arada Biga Üniversitesi kurulması için görüşmelerimiz, çabalarımız sürüyor. Bu konuda Biga Belediye Başkanımız sayın Mehmet Özkan, konuşmasında mutlaka ayrıntılarıyla anlatacaktır düşüncesiyle, ayrıntılara girmek istemiyorum. Biga Üniversitesi’nin kurulması, en önemli hedeflerimizden biridir.

 

Proje hazırlıkları süren Kocabaşçayı Islahı ile yeni bir Biga görüntüsü bekliyoruz.

 

Umuyorum, birkaç yıl içinde otel ve konaklama imkanlarımız artacak, konferans salonlarımız, sergi salonlarımız oluşacak… Biz bu yeni ve modern mekanlarda, önümüze daha büyük hedefler koymuş olacağız.

 

Bu noktada, siyasetçilerimize büyük görevler düşüyor. Artık Taşoluk Barajımız gibi hasretle beklenen yatırımlar, uzun yıllara yayılmamalı. Projelerimiz; mevzuat, ödenekler, izinler gibi engellere takılmamalı, önceden planı ve takvimi belli biçimde hazırlanmalı.

 

Bigamızın birlikte iş yapma kültürüne adeta yapışması gerekiyor. Eğitimden spora, sosyal ve kültürel tesislere,başta Biga Ticaret ve Sanayi Odamız üyelerimiz olmak üzere Bigalının verdiği katkılar küçümsenmeyecek boyutlara ulaştı. Bu dayanışma ve birlikte iş yapma kültürünü daha da geliştirmeliyiz."

 

"Biga'da kazanan, Biga'ya verir"

 

"Biliyoruz ki, Biga’da kazananlar Biga’ya verirler. Bu Bigalı olmanın verdiği mutluluktur. Bu mutluluğu, şahsen hiçbir şeye değişmem.

 

Kardeş ülke Bosna-Hersek Cumhuriyeti’nden gelen kalabalık bir heyet, fuar ve festivalimizdeler. Konuklarımıza buradan hoş geldiniz, onur verdiniz diyorum.

 

Sözlerime son verirken, birlikte olmanın her geçen yıl daha güzel resmini çizen Biga Ticaret ve Sanayi Festivalimiz, Biga Tarım ve Hayvancılık Fuarımızı bugünlere getiren herkese şükranlarımı sunuyorum.

 

Bu yılın hazırlık çalışmalarını işin yarısından devir almış bir başkan olarak, anlayış ve desteğinizi bekliyorum. Gelecek yıl, daha başarılı bir fuar ve festival için şimdiden çalışmalara başladığımızı belirtmek istiyorum." dedi.

 

 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi