Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:647
İçerik Okunma:1992794
TÜRKİYE ve BİGA EKONOMİSİNE DEĞER KATANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ. PDF Yazdır e-Posta

TÜRKİYE ve BİGA EKONOMİSİNE DEĞER KATANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ.

 

Biga Ticaret ve Sanayi Odası, 2012 mali yılının değerlendirmesinde Biga’da yüksek düzeyde kurumlar ve gelir vergisi ödeyen üyeleri ile 2012 yılında ihracat yapan üyelerini ve Oda üyeliğinde 30 yılını dolduran üyelerini 27 Şubat 2014 tarihinde Biga’da düzenlenen törenle ödüllendirdi.

Biga’da bulunan Köşdere Aktivite Merkezi’nde saat 15.00’te kokteyl ile başlayan ödül törenine başta Çanakkale Valisi Ahmet ÇINAR, Biga Kaymakamı Fatih GENEL, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Sadri BOZ, Biga Belediye Başkanı Mehmet ÖZKAN, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz GÜNAY, Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza TEKİN, Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan V. Doç.Dr. Yusuf YİĞİT, Çanakkale Defterdarı Mustafa IŞIK, Defterdar Yardımcısı İskender POLAT, Çanakkale Vergi Dairesi Müdürü Sedat ATASEVER, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa HELVACIOĞLU, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim ÖZEN, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sadık AYDOĞAN, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah DENİZ, Gönen Ticaret Odası Başkanı Hasan ÖZÇAĞLAYAN, Gönen Ticaret Borsası Başkanı İbrahim MUTLU, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Naci GÜNCÜ, Biga Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fahrettin DENİZ, Biga Ziraat Odası Başkanı Beytullah ELMACI, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim MUTUR, Biga Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdil ÇAĞLAYAN, Biga Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Ahmet Hamdi ÖZDEMİR, Biga İş Adamları Derneği Başkanı Habib YENİ, TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Kürşat TUNA, belde belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclis üyeleri, oda ve borsa yöneticileri, siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, kamu ve özel sektörün yöneticileri ve temsilcileri, Oda üyeleri ve basın mensupları katıldı.

alt

Başarılı işletmelerin ödüllendirildiği programın açılışında bir konuşma yapan Biga TSO Başkanı Şadan DOĞAN: “Biga Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne hoş geldiniz. Sizleri çok özel bir yerde Biga'da ağırlamanın kıvancı içindeyiz. Biga, Güney Marmara'nın parlayan yıldızıdır. Burası, hayvancılığın iftihar bölgesi, Türkiye'nin Hollanda'sı dünya çapında markalar çıkaran bir yerdir.”dedi.

Başkan DOĞAN konuşmasının devamında; “Burası, tarımsal üretimde kabuğunu kıran, kalıbına sığmayan bir yer. Burası, sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında markalar çıkaran bir yer. Burası, Türkiye’nin Mobilya, Demir Çelik, Madencilik, Enerji gibi sektörlerinin en parlak isimlerine evsahipliği yapan bir yer. Bir atasözü “Ön teker nereden giderse, arka teker de oradan gider” der. Önden dev sanayi kuruluşlarının zirveye gittiği bu yolda arkadan da un ve yem sektörü, kümes hayvancılığı gibi birçok sektörde devleşerek geliyor.

Böyle bir yerde biraz sonra, Biga ekonomisine katkı sunan üyelerimizi ödüllendireceğiz. Yani dolayısıyla Çanakkale ve Türkiye ekonomisine değer katanları ödüllendireceğiz. Çünkü marifetin iltifata tabi olduğunu biliyoruz.

Bildiğiniz gibi sıralamalar, 2013 yılı ilk yarısında açıklanan 2012 yılı faaliyetleri nedeniyle oluşturuldu. Bigalı girişimcileri daha çok çalışmaya teşvik etmek, daha fazla kazanmalarını sağlamak için motive etmek gibi bir amacı da var bu törenlerin. Bunu yaygınlaştırmak için ödül alanları çok kısıtlamayarak gelir ve kurumlar vergisinde en fazla vergiyi veren ilk 10 üyemizi ödüllendirmek istedik.

Yanısıra 2012 yılında ihracat yapan tüm üyelerimize de huzurlarınızda ödüllerini takdim edeceğiz. Malumunuz Dış ticaret açığı büyük bir ülkeyiz. Turizm gelirleri ve yabancı sermaye girişi de eklense, maalesef cari açık veren bir durumumuz var. İş dünyasının örgütleri olarak, Biga Ticaret Sanayi Odası olarak, ihracatı teşvik edecek biçimde ödüllendirmeleri de bu nedenle önemsiyoruz. Daha çok ihracat yapılsın, daha fazla üyemiz ihracat yapsın istiyoruz. Bu sebeple bugün 15 ihracatçı üyemizi ödüllendiriyoruz.

Programımızda 30 yılını dolduran üyelerimizi de huzurlarınızda onurlandırmaktan büyük bir keyif duyacağız. Oda yönetimleri olarak, girişimciyi motive ettiğine inandığımız ödüllendirmeleri, belki istihdam alanında da yapmalıyız. Bunu belki her yıl, üyelerimizin yarattığı istihdam miktarı veya oranıyla değerlendirerek belirlemeliyiz. İnşallah, 2013 yılı faaliyetleri ile ilgili ödül törenimizi yeni, modern, Bigalılara yakışan hizmet binamızda istihdam ödüllerini de katarak yaparız.

Geleneksel olarak yapılan Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni yerine, onun kapsamını aşar biçimde, Biga Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni düzenliyoruz. Bunun çarpıcı sebepleri var. Maalesef Türkiye’deki mevzuat ve uygulamalar, büyük yatırımcıları üretim yaptıkları adreslerde değil, ekonominin ve finansın merkezini, yani İstanbul’u merkez seçmeye zorunlu kılıyor.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası yetki alanında faaliyet gösteren büyük firmalarımız özellikle Kurumlar Vergisi ve Katma Değer Vergisi’ni, bu nedenle İstanbul’daki vergi dairelerine ödüyor. Şundan eminim ki Biga’daki girişimciler, işletmeciler, ekonomik değer üretenler Biga Vergi Dairesi’nce tahsil edilen verginin birkaç katını devlete vergi olarak ödüyor.

Bu üretimlerimizin büyük bölümü büyük kentlerde vergilendiriliyor. Devletin, vergi gelirlerine uygun destek vermede, Biga’ya ve yöremize daha fazla önem göstermesi gerektiğine işaret ediyorum. Biga’nın daha fazla gelişmesi, kalkınması, büyümesi için yapılması gerekenler var.

Biganın Tarım ve hayvancılığının daha da gelişmesi istiyoruz. Bunun için sulama kanallarının ıslahı ve eksik barajların tamamlanmasını bekliyoruz.

Desteklerin daha fazla artmasını istiyoruz.

Biga’nın sosyal, kültürel, bilimsel ve ekonomik yönden daha da büyümesini arzu ediyoruz. Bunun için BİGA ÜNİVERSİTESİ’nin kurulmasını istiyoruz.

Biga’nın ORGANİZE SANAYİ’sinin daha etkin olmasını istiyoruz. Bunun için doğalgaz sorunun halledilmesini bekliyoruz.

Biga’nın Yolcu taşımacılığı ve yük taşımacılığında daha iyi bir halde olmasını istiyoruz. Bunun için KARABİGA LİMANI’nın yapılmasını bekliyoruz.

Biga’nın Mevlana’nın sözüyle önünde ön, sonunda son olmamasını istiyoruz. Biga’nın önünün açılması için ya yol açılmasını, ya da gelişmesinin önünde duranların yoldan çekilmesini istiyoruz. Yol istiyoruz. Deniz yoluyla birlikte demiryolu da istiyoruz.

Biga TSO sadece talep eden değil, hizmet eden de bir odadır. Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Biga’ya gelen yatırımcılara destek olmak, onların yöremizdeki yatırımcılarla halkla ilişkilerine yardımcı olmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Öte yandan önümüzdeki Biga Fuarı’na da dikkat çekmek istiyorum. Bu yılki fuarımızın hazırlıklarına şimdiden başladık. Tanıtım çalışmalarımıza daha erken başlıyoruz. Bu seneki fuarın çıtasını daha yükseltmiş, daha geniş bir kitleye ulaşmış, daha güçlü bir fuar olacağına inanıyoruz.

Arkadaşlarımla amacımız Bigayı marka yapmak.

Konuşmamı sonlandırırken izninizle bizleri gururlandıran üyelerimizin ödüllendirildikleri törenimizi, nazik teşrifleriyle onurlandıran Çanakkale Valisi Sayın Ahmet Çınar beyefendiye teşekkürlerimi arz ederim. Katılımlarıyla bizleri mutlu eden yöneticilerimize de şükranlarımızı sunarım.

Bugün aramızda görmekten büyük mutluluk duyduğum TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Cengiz Günay’a huzurlarınızda teşekkür ederim. Öte yandan Trakya’ nın, Güney Marmara’ nın birçok il ve ilçesinden gelen tüm oda ve borsa başkanlarımıza, meclis başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerine içtenlikle şükranlarımı sunarım.

1973 yılından beri, yani 41 yıl evvelinden Odamızda görev almış meclis başkanları, yönetim kurulu başkanları ve yönetimlerde görev alan, bize bu imkânı sağlayan herkese teşekkür ederim. Ayrıca Odamıza destek veren, bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Biga’da faaliyet gösteren tüm oda, borsa, birlik başkanlarına, sivil toplum kuruluşlarına, üyelerimize, bizlere katkı veren tüm Biga halkına teşekkür ederim.

Biga ekonomisini temsil eden Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak, gururla yürüttüğüm bu sorumluluğun gereğini yerine getirmekten mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Bu duygu ve düşüncelerle katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, siz değerli konuklarımıza saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına törene katılan Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz GÜNAY yaptığı konuşmada; “Sizleri şahsım ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum. Buraya gelmeden hemen önce görüştüğüm, Sayın Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selam ve sevgilerini de sizlere iletiyorum. Kendisi bugün Ankara’daki bir programı nedeni ile aramızda olamadı.

Bir işadamı olarak bugün beni çok gururlandıran bir tablo var. Bugün burada karşımda duran bir tablo, yani başarılı müteşebbislerimizin, girişimcilerimizin ödül aldığı bu tören. Bu ödüller aslında şunu ifade ediyor. İşadamlarımız Biga için, Çanakkale için ve bu bölgenin insanı için çalışıyorlar. Biga için, Çanakkale için, ülkemiz için yatırım yapıyorlar, üretim yapıyorlar, istihdam sağlıyorlar. Kazandıklarıyla memleketlerine vergilerini ödüyorlar. İşte bu tablo bir iş adamı olarak beni çok gururlandırıyor. O yüzden ödül alacak kardeşlerimi şimdiden tebrik ediyorum. Allah hepsinden razı olsun, bol ve bereketli kazançlar versin.

Bu güzel günde bizi bir araya getiren Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan’a ve Biga TSO Meclis Başkanı Eşref Temiz’e de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanımızı ve Meclis Başkanımızı bir konuda tebrik etmek istiyorum. Çünkü Biga TSO’yu Akredite Oda olarak hizmet veriyor. Akredite Oda ne diyorsunuz? Bunun anlamı şu: Biga TSO’nun, Avrupa standartlarında hizmet verdiği belgelenmiş oldu. Yani Biga TSO, üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunan bir Oda olduğunu gösterdi. Bugün Berlin Ticaret ve Sanayi Odası, Londra Ticaret Odası üyesine hangi standartta hizmet veriyorsa Biga Ticaret ve Sanayi Odası da aynı standartta hizmet veriyor. Bundan dolayı başta Yönetim Kurulu Başkanı ve meclis başkanı olmak üzere BİGA TSO’nun yönetimini, meclisini ve çalışanlarını tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

Yaşadığınız bu yer adeta bir cennet. Deniz, doğa ve bereketli topraklar; Allah her şeyi vermiş buraya. Deniz ile ormanın, mavi ile yeşilin bir arada olduğu nadir yerlerden birinde yaşıyorsunuz. Türkiye’nin en kaliteli çeltik, biber ve domatesi Biga’da üretilir diyorlar. Doğru mu? Biga ,sadece tarım ve hayvancılıkta kendini göstermiyor. Sanayisiyle de ön planda. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi firması arasında da Türkiye’nin hızlı büyüyen 100 şirketi arasında da Biga’dan firmalar yer alıyor. Biga’nın bu başarısı ile gurur duyuyoruz. Ama bakın bu başarımızı her yerde anlatmamız lazım. Eğer biz kendimizi iyi anlatmazsak, başkası bizi ya yanlış anlatır ya eksik anlatır.

Güney Marmara, Türkiye’nin gelişme hızı en yüksek olan bölgelerden biri. Biga da bu gelişen bölgenin en stratejik noktasında yer alıyor. 72 km’lik sahil şeridiyle, önemli üretim ve ticaret merkezlerine bağlantılarıyla Biga, son yıllarda büyük sanayi yatırımlarını da çekmeye başladı. Öte yandan Biga Gümrük Kapısı, Temmuz 2012’de açıldı. Gümrük kapısı sayesinde gemi başına 4 saatlik zaman kazanıldı, akaryakıt harcamaları azaldı. Gümrük demek, ihracat demek. Biga, bugün Türkiye'nin ihracatının % 1’ini tek başına yapıyor. Bu başarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak üyelerimize daha iyi hizmet sunmak için, onların sorunlarını çözüme kavuşturmak için durmadan çalışıyoruz. Bu kapsamda siz üyelerimiz için yaptığımız birkaç projeden bahsetmek istiyorum. Türkiye’nin geçmişten bu yana bir işsizlik sorunu var. Öte yandan firmalarımız da nitelikli eleman bulamamaktan şikayet ediyorlar.

Kamu – özel sektör işbirliği ile UMEM Beceri’10 projesini başlattık. Bu proje hem sanayi hem hizmetler hem de tarım sektörü için. UMEM Beceri’10 ile ihtiyaç duyduğunuz personeli isterseniz hemen temin edebiliyorsunuz, isterseniz mesleki eğitim aldırıp işe alabiliyorsunuz. Kurs ve staj sürecince günlük 25 TL cep harçlığını devlet veriyor. Sigortasını da ödüyor. Üstelik bu kişileri istihdam ederseniz 4,5 yıla varan işveren sigorta payını da devlet ödüyor. Ama Bigalı burada da farkını göstermiş. Neredeyse Çanakkale’de açılan her 2 kurstan 1’i Biga’da açılmış. Bu başarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum.

TOBB olarak karşılıksız çeklerdeki sorunu gördük. Güvenli bir ticaret ortamı oluşsun diye çek ve risk raporunu tüm üyelerimizin yani sizlerin kullanımına açtık. Artık çekini alacağınız kişinin tüm finansal geçmişini görebiliyorsunuz. Bunun için Odaya giderek başvuru yapmanız gerekiyor sadece. Çek ve risk raporunu kullanın. Böylece güvenli bir ticaret ortamının gelişmesine katkı sağlamayalım.

TOBB olarak önemli bir projeyi daha hayata geçirdik. Eskiden Anadolu’da kimse mahkeme ne bilmezdi. İki tüccar arasında anlaşmazlıkta, araya bir büyük girerdi. İki tarafı da dinler, konuşturur, anlaştırırdı. Aynısını arabuluculuk sistemi ile günümüze taşıdık. Özel olarak eğitip sertifika verdiğimiz arabuluculara iki taraf da gönüllü olarak başvurduğunda, iki tarafı konuşturuyor. Kendi fikirlerini söylemiyorlar. Sadece tarafların müzakereyi yapabilmesi için profesyonel yöntemlerle yönlendiriyorlar. Diyalogun tıkandığı noktada, devam etmesi için yol açıyorlar. Bunun için eğitildiler. Arabuluculuk sistemi üyelerimize hem zaman hem de itibar kazandıracak. Kaynak israfının da önüne geçecek.

Türkiye, son 30 yılda büyük bir başarı hikayesi yazdı. Bu hikayeyi yazarken de bir çok zorluk ve güçlükle karşılaştık. Zor günler geçirdik. Kolay olmadı. Ama hiçbir zaman umutsuz olmadık. Çünkü bizim hedeflerimiz vardı. Bu hedefler için durmadan çalıştık. Geçmişte büyüklerimiz çalıştı. Bugün biz çalışıyoruz, yarın da bizim çocuklarımız çalışacak. Bizim ülke olarak, iş dünyası olarak bir amacımız var ve bu amaç uğruna durmadan çalışıyoruz. Eğer bu amaçtan, hedeften saparsak işte o zaman kaybederiz. O yüzden günlük meseleleri takılmadan işimize bakmalıyız.

Biga olarak, Çanakkale olarak Türkiye’nin daha ileriye gitmesi için, daha çok kalkınması için, daha çok üretip, daha çok ihracat yapıp, daha çok istihdam sağlamak için birlik ve beraberlik içinde çalışıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye olarak hedeflerimize ulaşmak için Biga olarak üzerimize düşeni yapacağız. Yapacağız değil mi? Sözlerime son verirken, burada fazlasıyla hak ettikleri ödüllerini alacak girişimci kardeşlerimi bir defa daha yürekten kutluyorum. Onlara bereketli kazançlar diliyorum. Sizleri saygılarımla selamlıyorum.

Çanakkale Valisi Ahmet ÇINAR konuşmasında özetle "Biga Çanakkale'nin en önemli ilçesidir. Bugün buradaki program yatırımcı ve iş adamlarımızın hak ettikleri ödüllerin verilmesi açısından çok önemlidir. Biga'ya çok değer veriyoruz. Biga hem sanayisi hem hayvancılığı ve süt üretimi hem de üniversitesiyle her geçen gün gücüne güç katıyor. Artık devletin ticari yatırımı gibi bir program yoktur. Bu iş, iş adamlarının ve yatırımcılarındır. Onlar zaten her anlamda ticareti biliyor ve uyguluyor. Tüm ödül alanları kutluyorum" dedi.

 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi