Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:647
İçerik Okunma:1992831
ÇANAKKALE İLİ ODALARI ve BORSALARI MÜŞTEREK TOPLANTISI BİGA'DA YAPILDI. PDF Yazdır e-Posta

ÇANAKKALE İLİ ODALARI VE BORSALARI MÜŞTEREK TOPLANTISI BİGA’DA YAPILDI.

Çanakkale İli Odaları ve Borsaları Müşterek Toplantısı Biga Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 15 Ekim 2014 tarihinde Biga Ticaret Borsası “Mümin ÇALIŞKAN” toplantı salonunda yapıldı.

15 Ekim 2014 günü saat 16.30’da başlayan toplantıya ev sahibi Biga Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkanı Şadan DOĞAN ile yönetim kurulu ve meclis üyeleri, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin ve yönetim kurulu üyeleri, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah DENİZ ve yönetim kurulu üyeleri, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim ÖZEN ve yönetim kurulu üyeleri, Biga Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut OKYAY ve meclis üyeleri ile oda/borsa genel sekreterleri katıldı.

Oturum başkanlığını Biga TSO Başkanı Şadan DOĞAN’ın yaptığı toplantının açılış bölümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve aziz şehitlerimizin hatırasına saygı duruşunda bulunuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, dört ayda bir yapılması gereken ortak toplantıların Çanakkale’nin ortak sorunlarını incelemek, temsilcilerinin görüşlerini belirlemek ve çareler aramak amacıyla yapıldığını belirterek, gündemin ilk maddesi olan 26-28 Eylül tarihleri arasında Biga’da gerçekleştirilen Biga Fuarı hakkında bilgiler verdi. Fuarın başarılı geçtiğini, 132 firmanın katıldığını, 55 bin kişinin fuarı ziyaret ettiğini ifade eden Doğan, firmaların yüzde 85’inin fuarda satış ve satış bağlantısı yaptıklarını ve geçmiş yıllara göre en çok satış yapılan fuar olduğunu vurguladı.

Daha sonra Çanakkale’nin yöresel ürünlerinin tanıtılacağı 22-26 Ekim tarihlerinde Antalya’da yapılacak olan Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) açılacak olan Çanakkale standı ile 1-5 Ocak 2015 tarihlerinde İstanbul Feshane’de yapılacak Çanakkale Tanıtım Günleri konuları ele alındı. YÖREX Fuarı ve Feshane Çanakkale Tanıtım Günleri’nde Çanakkale kurumlarına ayrılan stand alanı ve katılım payları konularını ele alan Çanakkale’nin oda ve borsa başkanları, fuarlarda iş bağlantısı yapılması gerektiğini, geri dönüşü olan fuarların Çanakkale için daha verimli geçtiği konusunda fikir birliğine vardılar.

Daha sonra gündemin bir başka konusu olan Çanakkale’deki Organize Sanayi Bölgeleri konusuna geçildi. Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, Çanakkale’de iki adet OSB bulunduğunu, Çanakkale TSO’nun Ezine Gıda İhtisas OSB, Çan’da ise Dr.H.İbrahim Bodur OSB’sini kurma çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, Biga OSB ile ilgili bilgiler verdi. Doğan, “Biga OSB’de 47 arsa, 42 firma var. OSB’de 26 fabrika çalışıyor, 12 fabrika inşaat aşamasında, 6 firma da proje aşamasında. Doluluk oranı yüzde 60, yıl sonunda yüzde 70’e ulaşacağını umuyoruz. Son zamanlarda yatırımlar ivme kazandı” dedi. Ezine’ye Gıda İhtisas OSB kurulması ve faaliyete başlamasından sonra Biga’ya da Gıda İhtisas OSB kurmayı planladıklarını, Deri Sanayi İhtisas OSB de düşünüldüğünü ifade etti.

Biga OSB Yönetim Kurulu Başkanı Erdil Çağlayan da, Ezine’de Gıda İhtisas OSB kurulmasının Çanakkale tarım ve ekonomisine katkısının sınırlı olacağını, ancak stratejik konumu, ihracat pazarlarına yakınlığı gibi nedenle Biga’da kurulmasının daha olumlu olacağını savundu.

Çanakkale TSO Başkanı Bülend Engin ise, Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerine, başta peynir olmak üzere süt ve süt ürünleri ihraç edememesinin temel nedeninin, bunun bir OSB içinde üretilememesi ve paketlenememesi olduğunu belirterek, aynı şekilde, zeytinin küspesinden dolayı ihracatta bir takım sıkıntılar yaşandığını da vurguladı. Ezine Gıda İhtisas OSB’sinin ihracat pazarlarının önünü açacağını söyleyen Bülend Engin, “Süt ürünleri ihracatı yapamıyoruz. Avrupa’ya süt ürünlerinin girmemesinin nedeni OSB şartlarında üretim yapılamamasıdır. Peynircilik ve süt ürünlerinin daha gelişmiş olmasından dolayı Gıda İhtisas OSB’nin Ezine’de kurulması daha olumlu olacaktır. Ezine’ye yaparız, başarırız, inşallah Biga’ya da daha büyük bir Gıda İhtisas OSB yaparız. Ezine OSB dosyası Valilik ve İl Genel Meclisi makamına sunulmuş olup, Valiliğimiz tarafından ilgili Bakanlığa arz edilmiştir” dedi.

Çanakkale OSB’deki gelişmeler hakkında da bilgi veren Çanakkale TSO Başkanı ve Çanakkale OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülend Engin, Çanakkale OSB’yi artık bir Müteşebbis Heyeti’ne devredeceklerini belirtti.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz de, Çanakkale’nin çok eksiklerini olduğunu ifade ederek, “Çanakkale’de iki OSB var, başarıyla geliştirmiyoruz. Çanakkale’de bir OSB var, onu da dolduramıyoruz. Bugün Türkiye’de bazı ilçelerde bile 4 OSB var. Bir an önce Ezine ve Çan OSB’lerini kurup, diğer ilçelerde de OSB’leri başlatmamız gerekiyor. Borsa olarak biz bu iki OSB’yi de destekliyoruz” dedi.

Biga Ticaret Borsası Başkanı Mesut Okyay’ın, “Ezine Gıda İhtisas OSB’nin bir an önce kurulup gerekli doluluk oranını yakalamasının ardından, Biga’da Gıda İhtisas OSB çalışmalarına başlamak istedikleri” yönündeki sözlerine, Çanakkale TSO Başkanı Bülend Engin, “Aynı ildeki İhtisas OSB’lerde bir başka OSB kurmak için, doluluk oranını yakalamaya gerek olmadığı” şeklinde yanıt verdi. Engin, “Ezine Gıda İhtisas OSB’yi doldurmaya gerek yok. Bu nedenle bir Ezine ile Biga’da kurulacak Gıda İhtisas OSB’nin önünü kesmiyoruz. Gıdada başkalarının önünü kesmek gibi bir durum yok. Bir tane şekerlemeci yatırım yapmak istiyorsa yapsın. Bunu engellemeyelim. Ezine OSB’de 350 dönüm yer var ve genişlemeye müsait.” şeklinde konuştu.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan da, “Sizden ricamız Ezine Gıda İhtisas OSB’yi bir an önce kurun, bizim de önümüz açılsın” dedi.

Çanakkale’de projelerin önünün bürokrasi tarafından kesilmesinin bir başka önemli sorun olduğunu ifade eden Çanakkale TSO Başkanı Bülend Engin, “Biz Çanakkale’de cazibe bölgesi yaratarak esnafa daha iyi bir ortam sağlamak amacıyla Çarşı’nın üzerini bir türlü kapatamadık. Kruvaziyer gemileri gelip geçiyor, hiçbir şey yapamadık” dedi.

Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Özen ise, Gelibolu Limanı’nın kapatılması konusunu gündeme getirerek, Gelibolu’nun stratejik bir konumda yer alması ve Avrupa’ya en yakın liman olmasına rağmen yük indirme ve boşaltmaya kapatıldığını söyledi. Bu durumun bölgede bir çok girişimci ve taşımacıyı mağdur ettiğini belirten Özen, limanın bir an önce açılması gerektiğini ifade etti.

KARABİGA’YA DENİZ UÇAĞI SEFERLERİ

Karabiga’ya deniz uçağı seferlerinin başlaması konusunda bilgi veren Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan da şöyle konuştu: “Çanakkale TSO’ya, Başkanına ve Yönetim Kurulu’na Çanakkale’den İstanbul’a uçak seferlerinin başlaması konusunu çözdükleri için teşekkür ederiz. Uçak seferlerinin başlayacağı açıklanınca Bülend Engin, beni deniz uçağı firmasının yetkilisi ile tanıştırdı. ‘Deniz uçağı seferlerini Karabiga’ya yapabilirsiniz’ dedi. Olumlu gidiyor. Tabii müşteri sayısı önemli. Bir de yolcuların ineceği liman kurulması lazım.”

Bunun üzerine Bülend Engin de konuyla ilgili olarak, “Biz firma ile belli bir noktaya geldik. Tam başlayacakken ‘Boğazlara deniz uçakları inemez’ şeklinde bir yönetmelik çıktı. Başka yerler aradık, bulamadık. Bunun üzerine Şadan Bey’e pas ettik, ‘buyrun siz yapın’ dedik. İÇDAŞ’ın Karabiga’daki limanları deniz uçağı seferlerine de, Çanakkale sınırlarında faaliyet gösteren KOBİ’lere de açıktır. Devletin aldığı harçların dışında bir ücret almayacağız” dedi.

Oda ve borsalar ortak toplantısından sonra, katılımcılar Karabiga’da gerçekleşen ve Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan PASTIRMACI ve Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer KARATAŞ’ın da katıldığı akşam yemeğinde bir araya geldiler.

 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi