Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:649
İçerik Okunma:2001623
BİGA TSO HEYETİ VIII.TÜRKİYE TİCARET VE SANAYİ ŞURASI’NA KATILDI. PDF Yazdır e-Posta

BİGA TSO HEYETİ VIII.TÜRKİYE TİCARET VE SANAYİ ŞURASI’NA KATILDI.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan DOĞAN, Meclis Başkanı Eşref TEMİZ ve Genel Sekreter Mustafa MUTLU 08 Nisan 2015 tarihinde TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun evsahipliğinde T.C.Başbakanı Ahmet DAVUTOĞLU’nun teşrifleriyle TOBB Birlik Merkezi/Ankara’da gerçekleştirilen VIII.Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’na katıldı.

Şurada 81 ilin oda-borsa başkanları illerindeki en önemli 5 sorunu ve çözüm önerisini birinci ağızdan hükümete aktarma fırsatı buldu.

Şura’ya Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanısıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 365 oda/borsa yöneticileri, ilgili bürokratlar ve basın mensupları katıldı.

alt

BİGA’NIN BEŞ TEMEL SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan DOĞAN tarafından Başbakanımız Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’na sunulacak şura kitabında yer alan ve ilgili bakanlıkları iletilmek üzere yazılı olarak sunulan Biga’nın ve bölgemizin ticaret ve sanayisinin önündeki beş temel sorun ve çözüm önerisi:

 

Sorun: Tarıma dayalı sanayi yatırımlarının yeterince desteklenmemesi

Çözüm Önerisi: Bölgemizde yoğun bir şekilde hayvancılık yapılmakta, buna paralel olarak et ve süt üretimi gerçekleştirilmektedir. Yine bölgemiz meyve-sebze üretimi için Türkiye'nin en uygun bölgesi olup, büyük çapta sebze-meyve üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, tarıma dayalı sanayi yatırımlarının desteklenmesine ağırlık verilmelidir. Türkiye'nin dış pazarlara ürün satmasında zorluk yoktur. Tek sorun, rekabet edebilir fiyat ve kaliteli ürün yetiştirebilmektir.

Sorun: Karayolu inşaatlarının tamanlanmamış olması, Çanakkale boğazına köprü/tüp geçit ihtiyacı, liman ile bağlantılı demiryolu ihtiyacı, Karabiga'ya deniz otobüsü bağlantısı olmayışı.

Çözüm Önerisi: Bölgemizin İstanbul, İzmir ve Bursa gibi illere ve kendi içindeki yerleşim merkezlerinin arasındaki karayolu bağlantıları çağdaş standartlara getirilmeli, Çanakkale boğazına köprü/tüp geçit yapılmalı, demiryolu projesi tamamlanarak limana bağlantı sağlanmalıdır. Karabiga'nın elverişli altyapısı ve bölgenin yeterli yolcu ve araç kapasitesi gözönünde bulundurularak, İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.) dış hatlarına (Yenikapı-Marmara Adası-Avşa Adası hattı) Karabiga Beldesi dahil edilmelidir.

Sorun: İthal hammadde girdi maliyetlerinin yüksekliği

Çözüm Önerisi: Özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvan yemlerinin hammaddelerinin büyük bir kısmı yurtdışından dövizle ithal edilmektedir. Dövizde meydana gelen aşırı dalgalanmalar maliyetleri olumsuz etkilemektedir. Dışarıya bağımlılığı azaltmak için çiftçilerimize daha fazla destek verilerek teşvik edilmesi hayati öneme haizdir. Yetiştiricilerimize daha uygun şartlarda ürün arzı için Türk Lirasının değerinin yabancı paralar karşısında güçlü hale getirilmesi gerekmektedir.

Sorun: Süt üreticilerinin yeterince desteklenmemesi

Çözüm Önerisi: Çok zor koşullarda süt üretimi sağlayan yetiştiricilerimize devletimiz tarafından litre başına yapılan destekleme tutarının yükseltilmesi için gerekli adımların bir an önce atılması gerekmektedir.

Sorun: Hayvan yemi ve gübredeki KDV oranının yüksekliği

Çözüm Önerisi: Çiftçilerimizin ve hayvan yetiştiricilerimizin yoğun olarak kullandığı gübre ve yemdeki KDV oranının düşürülmesi için gerekli düzenlemelerin hükümetimiz tarafından yapılmasını talep ediyoruz.

VIII.Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmasında, oda ve borsaların, büyük bir gayretle kapsamlı bir çalışma yaptıklarını, 81 il ve 160 ilçedeki mikro ve makro ekonomik sorunları belirlediklerini söyledi. Ardından, çözüm önerilerinin de hazırlandığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, tüm bu sorun ve önerileri, ilgili Bakanlıklar ve kamu kurumları bazında da tasnif ettiklerini ifade etti.

"Bugün, küresel risklerin, hem iktisadi ve hem de coğrafi olarak ülkemizi etkilediği bir dönemdeyiz. Böyle zamanlarda, ayakta kalabilmek için hem altımızdaki zemin daha sağlam olmalı hem de özel sektörün moralini ve çalışma şevkini yüksek tutmalıyız. İşte, sizin açıkladığınız 25 Öncelikli Dönüşüm Programı, daha sağlam bir zemin inşasını sağlayacak. Böylece hem büyüme temposu artacak, hem de ekonomideki kırılganlıklar azalacak."

Hisarcıklıoğlu, İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi'nin de iş dünyasına yeni bir moral ve şevk getirdiğini vurguladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise konuşmasında, "Eğer biz, 'Türkiye ilk 10 büyük küresel ekonomi arasına girecek' diyorsak, bunu söylem, bunu bir şiar, bunu slogan gibi söylemek değil, onun altyapısını kuracak şekilde her bir şehrimizin dönüşümünü sağlamak durumundayız. Kim Türkiye'de yeni bir anlayışı, yeni bir ürünü, yeni bir teknolojiyi devreye sokarsa onun bizim başımızın üzerinde yeri vardır. Ne teşvik istiyorsa vereceğiz, ne istiyorsa yapacağız ama artık biz teknoloji tüketen bir ülke olmak istemiyoruz, teknoloji üreten bir ülke olmak istiyoruz. Bunları yakından takip edeceğiz. Ne teşvik istiyorsanız, '5. bölge yetmez daha teşvik istiyoruz Ar-Ge için' diyorsanız, o teşvikleri de vereceğiz. Bunu bir taahhüt olarak söylüyorum. Çünkü geleceğimizi kurtaracak olan budur" dedi.

Türk ekonomisinin markalara sahip olmasını bunun sağlayacağını belirten Davutoğlu, dünya ile rekabet eden bir teknolojik altyapıya sahip olunmasının önemini vurguladı.

- "Çok toplantı yapmak yerine daha çok ürün üretin"

Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi için yapılması gerekenlere değinen Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Her birinizin, her bir odamızın bu anlamda bir Ar-Ge birimi olması, bulunduğu illerde, ilçelerde Ar-Ge çalışmalarını desteklemeniz, gözetlemeniz, yönetmeniz bizim sizden en büyük ricamız. Çok toplantı yapmak yerine daha çok ürün üretin, bu toplantıları kastetmiyorum bunlar istişare anlamında önemlidir ama salonlarımızın dışında da AR-GE laboratuvarlarında da sizlerle birlikte olmak istiyoruz. İşte o zaman Türk ekonomisi olağanüstü bir sıçrama gerçekleştirecektir. Finansmana erişim imkanları bağlamında, sermaye artırımı yapan şirketlere artırılan sermayenin belli bir kısmını kurum kazancından indirilebilme hakkı getiriyoruz. Bu da çok önemlidir. Bu cümlenin arkasındaki esas, 'yastık altı' denilen veya atıl duran kapasitelerin sermaye artırımı suretiyle ekonomiye kazandırılmasıdır. Eğer bu sağlanırsa bu kurum kazancından indirilebilme imkanı getiriyoruz ki böylece öz kaynaklarını artıran şirketlerimiz, kredi yoluyla elde edebilecekleri kaynaklardan çok daha fazla teşvik görerek bu öz kaynakların üzerinden yatırıma teşvik edilecek, finansman erişim imkanlarıyla buluşacaklar" dedi.

 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi