Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:649
İçerik Okunma:2002509
BİGA FUARI 10’ncu KEZ KAPILARINI AÇTI. PDF Yazdır e-Posta

BİGA FUARI 10’ncu KEZ KAPILARINI AÇTI.

Güney Marmara’nın köklü fuarları arasında yer alan Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı 11 Eylül Cuma günü onuncu kez kapılarını açtı.

Toplam 20 bin metrekare kapalı fuar alanında gerçekleşen Biga Fuarı'na; 3x3 metrekarelik 1.100 peronda 125 firma-kurum-kuruluş katılıyor.

Çok yoğun bir katılımın olduğu gözlenen Biga Fuarı’nın açılış törenine Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek, Bülent Öz ve İ.Kürşat Tuna, Biga Kaymakam V.Nurettin Kakillioğlu, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr.Yücel Acer, 24.Dönem Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Çanakkale 11.J.Eğt.Alay K.Albay Timuçin Alper, Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş, Çanakkale İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden, Çanakkale Defterdarı Mustafa Işık, Çanakkale Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü H.Bekir Tuncer, Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek, Çanakkale Çalışma ve İş Kurulu İl Müdürü Ali Çalışkan, Çanakkale KOSGEB Müdürü Yusuf Harbi, Biga MYO Müdürü Doç.Dr.Suat Uğur, Manisa TSO Başkanı Adnan Erbil, Çankkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen, Çanakkale TSO Meclis Başkanı Osman Okyay, Karacabey TSO Başkanı Naci Güncü, Gönen Ticaret Odası Başkanı Hasan Özçağlayan, Gelibolu TSO Başkanı İbrahim Özen, Çanakkale TSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, Biga Ticaret Borsası Başkanı Mesut Okyay, Biga Ziraat Odası Başkanı Beytullah Elmacı, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Biga Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sabri Kurt, Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt, GMKA Çanakkale Koordinatörü Recai Başaran, TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Ümit Ortan, Biga OSB Yönetim Kurulu Başkanı Erdil Çağlayan, Denizbank Trakya Bölge Müdürü Ahmet Çelik, Renkli Fuarcılık Ltd.Şti.Yönetim Kurulu Başkanı Umut Güngör, siyasi parti temsilcileri, kamu ve özel sektörün yöneticileri, oda ve dernek başkanları ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, fuara katılan firma yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

alt

Biga TSO Başkanı Şadan DOĞAN Biga Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmadı; “Biga Fuarı’nı bugüne hazırlayan odamız ve paydaşlarımız adına hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.


Konuşmama başlarken tüm asker ve polis şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına, görev arkadaşlarına ve bütün Türkiye’ye sabır ve başsağlığı diliyorum. Türkiye tam 40 yıldır aralıksız terörle yaşıyor, bugüne kadar bu millet teröre boyun eğmedi, bundan sonra da eğmeyecek. Hiç kimse Türk milletini terörle, tehditle teslim alamayacaktır. Asker ve polisimizi haince, barbarca şehit eden katilleri nefretle kınıyoruz.
Biz Bigamız için yola çıkarken, Bigamızı sevdiğimizi, değerli ve önemli bulduğumuzu üzerine basarak söyledik ve bugün de söylemeye devam ediyoruz.
Bugün, geldiğimiz bu noktada, tabii ki Bigalı olarak duygu yoğunluğu içindeyiz. Heyecanlı ve coşkuluyuz.
Bununla birlikte şimdi paylaşacağım rakamlar, Bigamızın ekonomik bir merkez olarak gerek bölgemiz Güney Marmara ve gerekse Türkiye için önemini hızla artırdığını ortaya koyuyor.
Bigamızın yüzölçümü 1 milyon 354 bin dekar. Bunun yaklaşık yüzde 45'i tarımsal amaçlı işlenebilir arazidir. Yüzde 44'ü de orman alanıdır.
Yüzde 60'ı sulanabilir olan bu arazilerimizde, 4 binin üzerinde aktif çiftçi ailemiz üretim yapıyor. Taşoluk gibi yapımı süren sulama sistemleri ile birlikte sulu tarım arazilerimizin payı, çok daha iyi düzeylere çıkacak.
100 bin tona ulaşan çeltik, 50 bin tonun üzerinde buğday üretimimiz var. Mısır üretimimiz 120 bin dekara ulaştı. Selvi Biberi, Kapya Biberi ve Domates üretimimiz her geçen yıl artıyor. Her yıl sebze üretiminde binlerce mevsimlik tarım işçisi ağırlıyoruz.
Bigamız, büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği için çok değerli bir adrestir. Büyükbaş hayvan sayımız 60 bine, küçükbaş hayvan sayımız 70 bine ulaştı. Biga, et ve süt kalitesinde, tartışılmaz biçimde Türkiye'nin en iyilerindendir. 
Bigamız, kanatlı hayvan besiciliğinde de sessiz sedasız Türkiye'nin en önemli üretim merkezlerinden biri haline geldi.
Biga tarımda önemli de, sanayide değil mi?
Bu yıl Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasına tam 6 Biga Ticaret ve Sanayi Odası üyesi girdi. 
Bu büyük yatırımcılarımızın ürettikleri katma değer, yarattıkları istihdam bölgesel değil, Türkiye çapında önemli düzeylere ulaştı. Yatırımlar sürüyor, projeler onları izliyor.
Tarım ve hayvancılıktaki potansiyelimiz, tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi için büyük bir avantaj. Bunun farkındayız.
Biga Organize Sanayi Bölgemiz'deki sanayi parselleri, gerçek anlamda karma bir OSB olarak artık tamamen dolmuştur. Şu anda 24 tesis üretim yapıyor. 7 yatırımcı, yatırımını tamamlamak üzere ve bu yılın sonunda üretime geçecek. 10 yatırımcı inşaatlarını sürdürüyor, 7 yatırımcı da proje aşamasında.
Biga OSB'de tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi tesislerimiz var. Yeni yatırımcı talepleri geliyor ve genişleme baskısı başlamış durumda.
Yıllardır, lojistik altyapısı yetersiz olduğu için, Bigamız başta tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi olmak üzere, mevcut potansiyelini henüz hak ettiği düzeyde üretime dönüştüremedi.
Duble yol ile başlayan ve Çanakkale Boğaz Geçişi projesi ile dikkatleri üzerine çeken Biga ve yöresi, liman ve demiryolu özlemleri de takvime bağlandığında gerçek anlamda Türkiye'nin Hollanda'sı olacaktır. 
Biga ayrıca Tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi için bir Gıda İhtisas OSB'sine şiddetle ve acilen ihtiyaç duyacaktır. Bunu göstergelerinden biri de, Biga Ticaret Borsamızın, ürün depolama ihtiyaçları nedeniyle yeni yatırımlara yönelmesidir.
Karabiga Limanı projesi ve Bandırma ile demiryolu bağlantısı projesi bizim için çok ama çok önemlidir. Çanakkale Boğaz Geçişi tamamlanmadan, bu iki projenin de uygulamaya konması için, her türlü çabayı gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz.
Bigamız 10 bine yakın üniversiteli ağırlıyor. Bu talep yoğunluğu Biga Üniversitesi’ni artık kaçınılmaz hale getiriyor. Bu konudaki ısrarımız, karar vericilerce bilinmelidir.
Son yıllarda, göç verir Biga'dan göç alır Biga'ya dönüştük. Bugün Biga kent merkezimizin nüfusu gün içinde 60 bini aşıyor, birkaç yıl sonra 100 bin rakamını telaffuz edebiliriz. Bağlı 2 beldemiz ve 108 köyümüzde 60 yıldır sürekli azalan nüfus, artık bir çoğunda durdu ve bazılarında ise yeniden nüfus artışı başladı. Ulaşım altyapısı Bigamız'ın hak etiği düzeye yaklaştıkça, köylerimiz de yeniden eskisinden de daha canlı yaşama kavuşacaktır. 
Ekonominin aktörleri olarak, sosyal sorumluluk taşıyan sivil toplum yöneticileri olarak siyaset kurumundan ve bürokrasiden beklediğimiz istikrardır, huzurdur, ilgidir. Bigamız ve Bigalımız kendisine doğru atılan en küçük olumlu ve yapıcı adıma, en güzel karşılığı vermiştir ve verecektir. Balkanlardan, Kafkaslara kadar Anadolu'nun ve çevre coğrafyalarının tümünden gelmiş, birbirimizle kaynaşarak, gelenek ve göreneklerimizi uzlaştırarak, özetle Bigalılaşarak bir huzur kenti olmayı sürdürüyoruz.
Biga Fuarı, özetlediğim Bigamız'ın bu büyük potansiyeli ve çağın gereklerine uygun vizyonu dikkate alındığında, Türkiye'nin en önemli bölgesel fuarlarından biridir. On yıl gibi kısa sürede, her yıl büyüyerek ve etkinliğini artırarak bu noktalara gelmesi, bizim için sürpriz değildir. Aksine, Bigamız'ın hak ettiği ulaşılacak çok daha ileri düzeyler vardır. Biz bu hedeflere ulaşmak için elimizden geleni yapacağız.
Biga Fuarı yeni teknolojilerin, yeni ürünlerin, yeni bilgilerin, yeni ilişkilerin adresidir. Toplam 20 bin metrekare kapalı fuar alanımız, birbirinden değerli katılımcılarımızın standlarıyla tümüyle dolmuştur. Önümüzdeki yıldan başlayarak, açık alana da ihtiyaç duyacağımızı tahmin ediyorum. Bu yıl, TOBB akreditasyonuna sahip fuar şirketi ile, daha profesyonel bir yerleşime geçtik. 
Bu yıl Çanakkale Savaşları'nın 100'ncü yılı. Biga Fuarımızın 10'ncı yıl temasını da Çanakkale 100'ncü Yıl temasıyla buluşturduk. Her yıl özel olarak hazırladığımız fuar dergimizin kapağına Biga Şehitlik Anıtını, içeriğindeki sayfalara ise Çanakkale Savaşlarında şehit olmuş Bigalı şehitlerimizin isimlerini yazdık. Tüm şehitlerimizi bu vesileyle, şükranla ve rahmetle anıyoruz.
Konuşmamı burada sonlandırırken;
Biga Fuarımızın Biga'mıza, Çanakkale'mize, Güney Marmara Bölge'mize ve Türkiye'mize yeni ufuklar açmasını diliyorum. Böylesine bir fuarı birlikte düzenlediğimiz başta biga belediyesi olmak üzere, Biga Ticaret Borsasına ve Biga Ziraat Odasına, Biga Ticaret ve Sanayi Odası adına teşekkür ederim.
Biga Fuarımızı bugünlere taşıyan tüm geçmiş yöneticilerimiz ve çalışanlarımıza yanısıra 10. Biga Fuarının güzel geçmesi için çaba sarfeden Renkli fuarcılık şirketine teşekkür ediyorum.
Biga Fuarımızı zenginleştiren değerli katılımcılarına başarılı ve verimli bir fuar diliyorum.
Biga Ticaret Odası Meclisimiz ve tüm üyelerim adına hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi