Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:647
İçerik Okunma:1992809
BİGA TSO BAŞKANI ŞADAN DOĞAN, ÇANAKKALE’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN PROGRAMLARA KATILDI. PDF Yazdır e-Posta

BİGA TSO BAŞKANI ŞADAN DOĞAN, ÇANAKKALE’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN PROGRAMLARA KATILDI.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan 06 Ocak 2015 Çarşamba günü Çanakkale’de yapılan “Osmanlı Belgelerinde Çanakkale Deniz Ticareti kataloğu lansmanı, Çanakkale TOBB Sosyal Bilimler Lisesi’nin temel atma töreni ve Çanakkale’nin Yıldızları ödül töreni”ne katıldı.

Çanakkale TSO kongre ve fuar merkezinde gerçekleşen törenlere Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Çanakkale oda/borsa başkanları ve yöneticileri ile çok sayıda kamu-özel sektör kuruluşu ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

 

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan törende yaptığı konuşmada; “Biga Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ve tüm üyelerimiz adına sizleri saygı ile selamlıyorum. İş dünyamızın seçkin temsilcileri ve TOBB Başkanımız sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, Çanakkalemize hoş geldiniz, teşriflerinizle bizlere onur verdiniz…

Bildiğiniz gibi; 26 Kasım 2015 tarihinde, Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak, geleneksel Ekonomiye Değer Katanlar Ödül törenimizi yaptık. Yüksek düzeyde Gelir ve Kurumlar Vergisi tahakkuk eden üyelerimizi, en çok istihdam sağlayan üyelerimizi, ihracat yapan üyelerimizi, İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl açıkladığı İSO 500 büyük firma arasına giren üyelerimizi ve istikrarın göstergesi 30 yılı aşan üyelerimizi ödüllendirdik.

Çanakkale ve Gelibolu ticaret ve sanayi odalarımızın bu güzel törenine, bu anlamda, antrenmanlı geldiğimi söylemeliyim. Ödül alan işletmeleri, Biga Ticaret ve Sanayi Odası ve şahsım adına kutluyorum, devamını diliyorum.

Yine bilindiği gibi; 11-13 Eylül 2015 tarihlerinde 10. Biga Fuarımızı gerçekleştirdik. 2016 yılında, yani bu yıl 11. Biga Fuarı’nı 7-9 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleştirmeyi programa aldık.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun onur verdiği kardeş odalarımızın bu sıcak ortamında, Çanakkale’mizin ve Gelibolu’muzun üretici firmalarını ve markalarını 11. Biga Fuarı’na davet etmeyi fırsat olarak değerlendirmek istedim. 2015 yılında çeşitli illerden gelenlerle birlikte 130 katılımcı firmayla gerçekleştirdiğimiz güney marmaranın en büyük tanıtım etkinliği Biga Fuarı’nın, 11. Yılında Çanakkale Yıldızları’mızı da aramızda görmekten onur duyacağız.

2016 yılının hemen başında bu güzide eğitim tesisinin temel atma töreninde ve başarılı işletmeler için tertip edilen ödül töreninde iş dünyamızın Çanakkale buluşmasının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Bizler bölgemizin ve ülkemizin ekonomik refahı ve kalkınması için çalışan iş dünyası temsilcileri olarak eğitimin önemine inanıyoruz.

Bugün burada temel atma törenine tanık olduğumuz Çanakkale TOBB Sosyal Bilimler Lisesi’nin Çanakkale’mize, gençlerimize hayırlı ve yararlı olmasını diliyorum.

Başarılı işadamlarımızı ve firmalarımızı bir kez daha kutluyor; hepinizi şahsım, Biga Ticaret ve Sanayi Odası ve Biga iş dünyası adına saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

“Manevi Başkent Çanakkale”

Çanakkale’de konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu birlik ve beraberlik mesajı verirken, “Hepimiz aynı noktaya atış yapacağız. Hepimiz aynı noktaya atış yaparsak hedefi vurabiliriz” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu konuşmasında “Çanakkale’yi en iyi anlatan isim ‘manevi başkent’ olmuş. Maneviyat olmadan işin ruhu olmaz. Ben her Çanakkale’ye gelişimde aynı heyecanı duyuyorum. Burada hepimizden bir parça var. Düşman ortaya çıktığında doğusu batısı kuzeyi güneyi nasıl kenetleniyor. Bunun en güzel göstergesi Çanakkale” dedi.

Terörle mücadele ederken şehit düşen asker ve polislere rahmet dileklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Sayın Bakan Yardımcımız, Valimiz, Belediye Başkanımız, oda borsa başkanlarımız sivil toplum örgütlerimiz Çanakkale deyince biraraya geliyor. Birlik beraberlik var. Farklı düşüneceğiz ama ortak paydada hepimiz birleşeceğiz. Birlik ve beraberlikte rahmet ve bereket ayrılıkta azap var” ifadesini kullandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı’nın Çanakkaleli olmasının bölge için büyük bir şans olduğunu ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Sayın Valimizi de kutluyorum. Hem alaylı hem mektepli genç ve dinamik bir Vali. Belediye Başkanımız da ticaret âleminin içinden gelen birisi. Bunların hepsi Çanakkale için şans. Bir başka büyük şans da burada il ve ilçelerdeki oda ve borsalarım. Oda ve borsalarda da tıpkı otellerdeki gibi yıldızlama var. Uluslararası değerlendirme kuruluşları veriyor bunu. Çanakkale ve ilçeleri tam 5 yıldızlı hizmet veriyorlar. Bunun için tebrik ediyorum. Fuar ve kongre merkezi, yat limanı projesi, OSB’ler, Çanakkale tarım ürünlerinin markalaştırılması gibi pek çok projeyi takip ediyorlar. Kadın ve Genç Girişimci Kurullarımıza da çok teşekkür ediyorum. Çalışmaları için kutluyorum.”

-Eğitim en kârlı iş

Çanakkale TSO’nun oda binasının açılışında TOBB’un Fakültesi’ni burada açalım diye söz verdiklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Çok çabaladık bunu yapalım diye. Fakat bir türlü izni çıkaramadık. Bülent Başkan da dedi ki: 'Bu Fakülte işi olmayacak heralde. Gelin bunu liseye çevirelim' Şimdi bu sözün temelini atıyoruz. Çanakkaleye hepimizin borcu var. Eğitim de çok önemli. Her türlü yatırımın riski var ama sadece eğitim de risk yoktur. Her türlü kazanırsınız. TOBB olarak böyle karlı bir işten geri durmadık. Eğitim yatırımlarına hep devam ediyoruz” dedi

Çanakkale ekonomisine değer katan firmalara plaket verilmesinin önemli bir motivasyon olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Çanakkale’de her firmanın birer yıldız olduğunu hepsinin madalyayı hak ettiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu Çanakkale ile ilgili şu bilgileri verdi: “İşyeri sayısı Türkiye genelinde yüzde 4 artarken Çanakkale’de yüzde 6 artmış İstihdam artışında yine Çanakkale Türkiye ortalamasının üzerinde. Son bir yılda ödenmeyen senet sayısı yüzde 19 artarken Çanakkale’de yüzde 39 düşmüş. Bu şu demek: Çanakkaleli borcuna sadıktır. Sözü senettir. Sizler daha fazla kazanırsanız, Türkiye de daha fazla kazanır.  Sulanabilir arazi açısından bakırsa yüzde 80’i sulanabilir durumda Çanakkale’deki arazinin.

106 tane farklı tarım ürünü çıkıyor buradan. Böyle bir zenginliği bulamazsınız. 38 üründe Türkiye’nin ilk 10’undasınız. İşin olmazsa olmazı markalaşma. Para kazanmanın yolu markadan geçiyor. Marka olursa 10 misli daha fazla kazanırsınız. Çanakkale’deki Kaya, Bülent zenginse Ankara’daki Rifat da zengin. Bunu sanayi ürünü haline getirmeniz ve katma değer kazandırmanız lazım. Mobilyasından seramiğine demir çeliğine çok önemli bir il haline geldi Çanakkale.

2002’de düşük teknolojili sanayi yüzde 82. Şu anda yüzde 21’e gelmiş. Çünkü düşük teknolojiden orta teknolojiye gelmiş. Şimdi orta-ileri teknolojiye gelmesi lazım. Bunun için üniversite-sanayi işbirliğine ihtiyaç var. Bunun da olmazsa olmazı teşvik sistemi. Ankara’da biz de bununla ilgili temaslarımızı yapıyoruz. Çanakkale ürettiği mallarin yüzde 75’ini AB üyesi ülkelere satıyor. Bu Çanakkale’nin kaliteli ürünler ürettiği manasına gelir. Turizm potansiyeli kullanmıyoruz. Çok önemli bir turizm potansiyeline sahibiz. 670 km kıyı şeridi var. Turuva’dan faydalanamadık. Her bir turist 1000 dolar demek. Altıda üstü de zengin. Yat limanı var. Çanakkale boğaz köprüsü olmazsa olmazımız. Hepimiz aynı noktaya atış yapacağız. Hepimiz aynı noktaya atış yaparsak hedef vurabiliriz.”

-UMEM Projesi istihdam üzerindeki yükleri düşürmek için fırsat

Asgari ücret, teşvik ve tahsil edilemeyen çeklerin ortak sıkıntıları olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Karekodlu Çek ve UMEM Projelerini de yeterince duyuramamışız.İstihdam üzerindeki yüklerden nitelikli eleman bulamamaktan şikâyetçiysek UMEM Beceri’10 projesi önemli. İstihdam üzerindeki yükü yüzde 20 düşürüyoruz” dedi.

 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi