Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:649
İçerik Okunma:2002486
KREDİ GARANTİ FONU BİGA’DA BİLGİLENDİRME YAPTI PDF Yazdır e-Posta
KREDİ GARANTİ FONU BİGA’DA BİLGİLENDİRME YAPTI
 
Biga Ticaret ve Sanayi Odası ve KGF işbirliği ile Biga Belediyesi toplantı salonunda 24 Mart 2016 Perşembe günü kredi garanti fonu ile ilgili bilgilendirme semineri düzenlendi.
 
Kredi Garanti Fonu A.Ş.(KGF)’nin Balıkesir Şube Yöneticisi Kubilay Özbay tarafından fonun işlevi ve yararlanma koşullarının anlatıldığı toplantı, yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Bankaların Biga şube müdürlerinin yanı sıra Biga TSO üyelerinin de yoğun bir şekilde katılımının gözlendiği toplantıda kısa bir konuşma yapan Biga TSO Başkan Yardımcısı Melih AKyıl; “Sizlere bugün KOBİ’lere Kredi Garanti Fonu (KGF) desteği anlatılacak. KGF, krediye erişmekte güçlük çeken KOBİ’lere hızır gibi yetişiyor. Balıkesir’de bulunan, Balıkesir ile Çanakkale’te faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelere, çiftçilere, esnaf ve sanatkârlar ile serbest meslek mensuplarına daha fazla destek olabilmeyi amaçlayan Kredi Garanti Fonu A.Ş. (KGF) Balıkesir Şubesi Yöneticisi Sayın Kubilay Özbay bugün sizlere fonun işlevi ile ilgili detaylı bilgiler sunacak.
 
KGF’nin çalışma esasları ile kefalet uygulamalarına ilişkin güncel bilgilerin paylaşılacağı toplantının KOBİ’lerimiz için yararlı olmasını diliyorum. KGF, kredi değerliliğine sahip oldukları halde teminat yetersizliği nedeniyle krediye erişmekte zorluklar yaşayan KOBİ’lere verdiği kefalet desteği ile bu işletmelerin finansmana erişimlerini kolaylaştıran, kimi zaman da mümkün hale getiren kurumsal bir kefalet kuruluşudur. İlk kefalet işlemini gerçekleştirdiği 1994 yılından bu yana onbinlerce KOBİ’ye kefalet desteği sağlamıştır. KGF’nin kefalet desteğinden KOBİ’ler ile KOBİ niteliklerine sahip esnaf ve sanatkarlar serbest meslek mensupları, çiftçiler, arsa/yapı kooperatifleri hariç birlikler ve bu birliklere bağlı kooperatifler yararlanabilmekte olup, hem işletme sermayesi, hem de yatırımın finansmanı ihtiyaçlarını karşılamak üzere her türlü nakdi ve gayri nakdi kredilere; KOSGEB, TÜBİTAK ve TTGV destekleri ile TÜRK EXİMBANK‘ın ihracatın finansmanına yönelik kredilerinden faydalanmak isteyen işletmelere doğrudan kefalet de verilebilmektedir. Bu finansman desteğinden faydalanmak konusunda Biga’daki KOBİ’lerin de bilgilenmeleri düşüncesiyle bugün bu toplantımızın ikincisini düzenliyoruz. Sizlere daha detaylı bilgileri Kubilay bey aktaracak. Yararlı bir seminer geçirmemizi diliyorum” dedi.
 
Kredi Garanti Fonu Balıkesir Şube Yöneticisi Kubilay Özbay ise yaptığı bilgilendirmede; “Özellikle bankacıların konuyu iyi anlamaları gerekiyor, böylelikle müşterilere KGF hakkında bilgi aktarabileceksiniz. KGF, 1993 yılında kurulan Türkiye’deki ilk ve tek kurumsal kefalet kuruluşudur. Kredi Garanti Fonu’nun 37 şubesi bulunmaktadır. KGF’nin amacı; banka kredisi olanaklarına büyük işletmeler kadar kolay ulaşamayan küçük işletmelerin teminat problemini çözmek. Türkiye’nin tüm bölgelerindeki KOBİ’ler, kredi kefaleti için bankalar kanalıyla, KOSGEB, TÜBİTAK ve TTGV tarafından sağlanan geri ödemeli kamusal destekler için doğrudan KGF’ye başvurabilmektedirler.” dedi. Özbay konuşmasının devamında; “KGF kefaleti için müracaatlar bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Kredi Garanti Fonu’nun kendi özkaynaklarından verdiği desteklerde maksimum kefalet oranı %80 olup; bir KOBİ için kefalet üst limiti 1 milyon TL, bir risk grubu oluşturması durumunda 1,5 milyon TL’dir. Hazine kaynaklarından verilen kefaletler de ise maksimum kefalet oranı %75 olup, bir KOBİ başına verilecek üst kefalet limiti 1,5 milyon TL iken bir risk grubu oluşturması halinde bu tutar 2 milyon TL’ye çıkmaktadır. Özkaynaklardan ve Hazine Kaynaklarından verilen kefaletler de banka ile bir risk paylaşımı söz konusu iken, Eximbank kredileri için bu durum söz konusu değildir. Eximbank kredileri için direk kurumumuza başvuru yapılabilmekte olup, bir KOBİ başına 2 milyon TL, risk grubu oluşturması halinde ise 2,5 milyon TL kefalet limiti tahsis edilebilmektedir.” ifadelerini kullandı.
 
 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi