Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:649
İçerik Okunma:2002576
BİGA TİCARET VE SANAYİ ODASI ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISINI YAPTI. PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 20 Şubat 2017 11:41
BİGA TİCARET VE SANAYİ ODASI ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISINI YAPTI.
Biga TSO Başkanı Şadan DOĞAN: “Odamız üç kat büyüdü..!”
Biga Ticaret ve Sanayi Odası 2017 yılı Şubat ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkan Vekili Jale Kırbaş’ın başkanlığında 14 Şubat 2017 Salı günü saat 18.30’da Oda hizmet binasında yapıldı.
Toplantının açılışında çeşitli nedenlerle boşalan meclis üyeliklerine getirilen Hasan Değirmenci ve Mehmet Altındiş ile 5.Meslek Komitesi’ne davet edilen Hüseyin Özbay’a TOBB rozetleri Başkan Şadan Doğan tarafından takıldı ve hayırlı olsun dileklerinde bulunuldu.
Toplantının birinci gündem maddesi gereği Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2017 yılı Ocak ayı gelir-gider durumu, ikinci gündem maddesi gereği 2016 yılı kesin gelir-gider durumu ile bilançosu okundu ve meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.
Bir diğer gündem maddesinde 2017 Yılında Uygulanacak Sermaye Şirketleri Kayıt Ücreti görüşüldü. Şirket kuruluş ve tasfiye işlemlerinin basitleştirilmesi ve maliyetlerinin azaltılmasına ilişkin önemli düzenlemeler içeren 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 09.08.2016 tarihli ve 29796 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Anılan Kanun ile aynı amaçla hazırlanan Kayıt Ücreti ile Yıllık Aidat ve Munzam Aidatın Tespiti ve Ödenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 31.01.2017 tarihli ve 29965 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Mezkûr Yönetmeliğin 1 inci maddesinde “Kayıt Ücreti ile Yıllık Aidat ve Munzam Aidatın Tespiti ve Ödenmesi Hakkında Yönetmeliğin 12nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir. “Ayrıca, bu derecelerden ayrı bir derece ihdas edilerek yeni kurulan sermaye şirketleri bu dereceye atanır. Bu derece için belirlenecek kayıt ücreti, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde onundan az, yüzde on beşinden fazla olamaz. Üyenin bir sonraki yıl için derecesi aşağıda belirtilen esaslara göre yeniden belirlenir.”” hükmü yer almaktadır. Bu hüküm çerçevesinde Meclisimizin 13.12.2016 tarih ve 46 sayılı toplantısında onayladığımız 2017 Yılında Uygulanacak Kayıt Ücreti ve Yıllık Aidat Tarifesi’ne “Yeni Kurulan Sermaye Şirketi Derecesi” atanmasına ve 2017 yılı için 250,00 TL Kayıt Ücreti alınması oy birliği ile kabul edildi.
Toplantıda söz alan Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan DOĞAN; “Sayın Meclis Başkan Vekilim, değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım, basınımızın seçkin temsilcileri, hepinizi saygıyla selamlıyorum. 2017 yılı OCAK ayı içerisinde Odamız tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ile önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığımız faaliyetler ve projeler ile ilgili sizlerle bazı bilgiler paylaşmak istiyorum.
Faaliyet raporuna geçmeden önce, 17 Ocak günü aramızdan ayrılan genç kardeşimiz, yol arkadaşımız, değerli insan Hasan Beypazarlı’nın vefatından duyduğum üzüntüyü bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Burada bir kez daha kendisine Yüce Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve iş dünyamıza başsağlığı diliyorum. Ruhu şâd, mekanı cennet olsun.
Bugün aynı zamanda SEVGİLİLER GÜNÜ… Tüm sevgililerin sevgililer gününü de kutluyorum. Herkese mutluluklar diliyorum.
Arkadaşlar, Odamızın OCAK ayında 56.697,21 TL gelirine karşılık 54.456,17 TL gideri olmuştur. Odamıza 01-31 OCAK 2017 tarihleri arasında toplam 13 yeni üye kaydı gerçekleştirilmiş, 4 üyemiz de faaliyetlerine son vererek kaydını sildirmişlerdir. Biraz önce de söylendiği gibi 2016 yılı kesin gelirimiz 1.425,064,70 TL, kesin giderimiz de 951.663,08 TL olarak gerçekleşmiştir.
MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU 1 OCAK&TA BAŞLADI…
48 tehlikeli ve çok tehlikeli meslekte 1 Ocak’tan itibaren mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu başladı.
TİCARET SİCİL HARÇLARINI TAHSİL ETMEYE BAŞLADIK..!
Uygulamaya 1 Ocak 2017 itibarıyla başladık. Daha önce vergi daireleri ve bankalar aracılığı ile tahsil edilen ticaret sicil harçlarını, 1 Ocak 2017 tarihinden Odamız tarafından tahsil ediliyor.
İŞ-KUR YENİ HİZMET NOKTASI ODALAR PROTOKOLÜ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında, Odalarda ve borsalarda kurulacak İŞKUR Hizmet Noktası Protokolü 17 Ocak 2017 Salı günü Ankara'da imzalandı. İmza törenine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İŞKUR Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan ve 81 ilin İŞKUR il müdürleri katıldı.
ÇANAKKALE ODA VE BORSA MÜŞTEREK TOPLANTISINA KATILDIK.
Çanakkale İli Odaları ve Borsaları Yönetim Kurulları ortak toplantısı Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde yapıldı.
Gelibolu’da 13 Ocak 2017 Cuma günü gerçekleştirilen ve Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis Başkanı Eşref Temiz, Meclis Üyesi Cüneyt Oflaz ve Genel Sekreter Mustafa Mutlu ile temsil etti.
BİGA’DA İKİNCİSİ YAPILAN ALIŞ-VERİŞ GÜNLERİ YİNE RENKLİ GEÇTİ.
Biga Belediyesi, Odamız ve Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası işbirliğinde gerçekleştirilen Biga İndirimli Alışveriş Günleri'nin 2’ncisi 19-22 Ocak 2017 tarihlerinde gerçekleştirildi.
Dört gün boyunca, sokak etkinlikleri, defileler ve büyük indirimlerle devam eden Biga İndirimli Alışveriş Günleri renkli ve hareketli geçti. Alışveriş Günleri kapsamında düzenlenen defileler, gösteriler, şovlar, maskotlar, palyaçolar ve sokak konserlerine ilgi hayli yoğundu.
Biga'da birlik ve beraberliğin bir göstergesi olarak düzenlenen “BİGA İNDİRİMLİ ALIŞVERİŞ GÜNLERİ”; Biga'daki ticari yaşamın hareketlenmesini, halkımızın ve ticaret erbabımızın indirimli alışveriş günlerinde buluşmasını sağladı.
TOBB AKREDİTASYON KILAVUZU VE STRATEJİK PLAN EĞİTİMİNE KATILDIK.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Oda/Borsa Akreditasyon Sistemi çalışmaları kapsamında, Akredite Oda/Borsaların Genel Sekreter ve Akreditasyon Sorumluları için “Akreditasyon Kılavuzu, Revizyonu ve Stratejik Planlama” eğitimi gerçekleştirdi.
30-31 Ocak 2017 tarihlerinde Ankara’da bulunan TOBB Birlik Merkezi Konferans Salon’nda gerçekleşen ve 81 ilin Oda ve borsalarının katılım sağladığı eğitim programına Biga Ticaret ve Sanayi Odası (Biga TSO) adına Genel Sekreter Mustafa Mutlu katıldı.
TSE GÖZETİM TETKİKİNDEN BAŞARIYLA GEÇTİK.
Odamızın TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Gözetim Tetkiki Gerçekleştirildi.
TSE Bursa Sistem ve Belgelendirme Müdürlüğü’nden Baş Tetkikçi Aydal Kaçmaz tarafından 01 Şubat 2017 tarihinde Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi gözetim tetkiki gerçekleştirildi.
Gözetim tetkikinde, Biga TSO'da verilen hizmetlerin etkin, kaliteli, verimli ve dolayısıyla müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik olarak yapıldığı görüldü ve TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Belgesinin devamlılığına karar verildi.
MOBİLYA VE BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜNDE RAHATLAMA
Bakanlar Kurulu, mobilya sektöründe yüzde 18 olan KDV oranını 3 (üç) aylığına yüzde 8'e indirirken, beyaz eşyada ÖTV oranı aynı süre için sıfırlandı.
KDV ve ÖTV oranının düşürülmesiyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'nin 02 Şubat 2017 tarihli sayısında yayınlanırken, karar, uzun süredir bu yönde talebi olan mobilya sektöründe memnuniyet yarattı.
Yüzde 18'lik, KDV oranı istihdam ağırlıklı çalışan mobilya sektörü için çok fazla. Hükümetten mobilyada KDV oranının kalıcı olarak yüzde 8'e indirilmesini talep ediyoruz.
MECLİS BAŞKANIMIZLA BİRLİKTE TOBB TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASI’NA KATILDIK.
Türkiye Ekonomi Şurası, 07 Şubat 2017 Salı günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde T.C.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Maliye Bakanı Naci Ağba, Organize Sanayi Bölgelerinin Başkanları ile 365 Oda ve Borsanın Yönetim Kurulu Başkanları ve Meclis Başkanlarının katılımları ile TOBB Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Yedi coğrafi bölgemizi temsilen Oda ve Borsa başkanlarımız Ticaret ve Sanayinin önündeki engeller ve çözüm önerilerini ihtiva eden konuşmalarını gerçekleştirdiler. Biga’mızın ve Çanakkale’mizin ticaret ve sanayinin önündeki engeller ve çözüm önerilerini Çanakkale ili odaları ve borsaları olarak hep birlikte tespit ederek Marmara Trakya bölge sözcümüz tarafından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım ve ekonomiyle ilgili bakanlarımıza iletildi.
KOBİ’LERE KREDİ DESTEĞİ MEMNUNİYET VERİCİ...
Hükümetimiz KOBİ'lere kredi desteğini bu yıl da devam ettirme kararı aldığı ve bunun için 2.5 milyar liralık bir bütçe ayırdı. Uygulamada üst sınırı 50 bin lira olan kredinin faizini bankalara KOSGEB ödeyecek. Kredi kullanacak işletmeler, sadece anaparayı bir yılı ödemesiz olmak üzere 3'er aylık taksitler halinde 3 yılda geri ödeyecekler. Kredi ile KOBİ'ler kısa dönem ihtiyaçlarını karşılarken, piyasalarda canlanma olacak.
YAYINLARIMIZLA DA ÜYELERİMİZE HİZMET ETMEYE DEVAM EDİYORUZ...
eko SANCAK dergimizin 7’nci sayısını çıkarıyoruz. Dergimize sektörel yazılarınızı ve reklam desteklerinizi bekliyoruz.
HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ HİZMETİ
Üyelerimizin ticari ve sınâi faaliyetlerini yürütürken karşılaştıkları sorunların hukuki çözümlerinde yardımcı olmak için, Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nda hizmet veren; Odamız Hukuk Müşaviri Av. Veli GÖK’ten haftanın her Cuma günü 16.00-17.00 saatleri arasında görüş ve öneri alabilirsiniz.
YENİ HİZMET BİNAMIZIN AÇILIŞI VE ÖDÜL TÖRENİ PLANLAMASI
Yeni hizmet binamızın açılış tarihini ve ekonomiye değer katanlar ödül törenimiz ile ilgili planlama çalışmalarımız ve üst düzey katılımların olması için de görüşmelerimiz devam ediyor. Hepinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.” dedi.
 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi