Arama Yap

E-Mail Bülteni

   İstatistikler

Kategori:20
İçerik:647
İçerik Okunma:1992855
MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI BİGA’DA YAPILMAYA DEVAM EDİYOR... PDF Yazdır e-Posta

MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI BİGA’DA DEVAM EDİYOR..!

25 Mayıs 2015 tarih ve 29366 sayılı Resmi Gazete'de 2015/1 No'lu tebliğin yayınlanmasıyla, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen 48 tehlikeli ve çok tehlikeli meslekte çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale geldi.

Bu çerçevede, Biga Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başlatılan bilgilendirme çalışmaları kapsamında 2016 yılından bu yana alınan taleplerle Biga'da Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş TOBB'a bağlı MEYBEM A.Ş. ile sınavlar yapılmaya başlandı.

11 ve 12 Mayıs 2017 tarihlerinde mesleki yeterlilik belgesi kapsamında ahşap kalıpçı, duvarcı ve inşaat işçisi mesleklerinde 22 adayın Biga Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonu ile sınav değerlendiricileri tarafından teorik ve uygulama sınavları gerçekleştirildi.

 

2017 yılı sonuna kadar mesleki yeterlilik belgesi sınavlarına girip belge almaya hak kazanan kişilere sınav ücretlerinin iade edildiğini hatırlatan Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, firmaların mevcut personelinin mesleki yeterlilik belgesini alması halinde 12 ay boyunca sigorta işveren primi desteğinden yararlanabileceğini dile getirdi. Doğan, mesleki yeterlilik belgeli işçinin işe alınması halinde ise bu destekten 54 aya kadar yararlanma olanağının bulunduğu bilgisini verdi. MEYBEM ile 48 meslekten bugün itibariyle 19 tanesinin belgelendirme işlemleri için aktif işbirliği içinde olduklarını kaydeden Doğan, diğer mesleklerle ilgili de MEYBEM’in akreditasyon sürecinin devam ettiğini belirterek, 2017 yılı itibariyle belge denetimlerinin başlayacak olması nedeniyle firmaların herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için inşaat, makine/metal, doğalgaz alanları başta olmak üzere söz konusu mesleklerde çalışan personeline mesleki yeterlilik belgelerini aldırmaları hatırlatmasında bulundu. Doğan, Oda Genel Sekreterliği ile iletişime geçilerek başvuruların yapılabileceğini söyledi.”

Teori ve uygulama sınavlarını kameralar önünde gerçekleştiren sınav katılımcıları yapılacak değerlendirmenin ardından başarılı oldukları taktirde 5 yıl geçerliliğe sahip alanlarına yönelik mesleki yeterlilik belgesine sahip olacaklar.

Belge alma zorunluluğu olan bu meslekler kapsamında inşaat sektöründe sınavlarda başarılı olan adaylara 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 01/01/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanarak belgenin alınmasında destek verilecektir.

Ayrıntılı bilgi için:

İletişim Bilgileri:

Biga Ticaret ve Sanayi Odası

Kevser Özengil Cad. No: 16 BİGA

Tel: 0286 3164888 - 3330050

E-Posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 

En Son Haberler

Developed by JoomVision.com
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8

Web sitemizi nasıl buldunuz?

Web sitemizi nasıl buldunuz?
 


  


 


 tobb hizmetleri hk
 

  

 

Copyright © 2018 Biga Ticaret ve Sanayi Odasi