YILLIK İŞLETME CETVELİNİN VERİLMESİ
22-03-2021

SANAYİ İŞLETMELERİNİN DİKKATİNE
YILLIK İŞLETME CETVELİNİN VERİLMESİ


Yıllık İşletme Cetveli

Bilindiği üzere 6948 Sayılı Kanunun 5.maddesi gereği; sanayi sicile kayıtlı işletmelerin bir önceki yıla ait faaliyetlerini içeren bilgilerin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini her yılın ilk dört ayı içerisinde; 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında vermeleri zorunludur. Buna göre Sanayi Sicil Belgesi olan işletmelerin 2020 yılına ait Yıllık İşletme Cetvelini 30 Nisan 2021 tarihine kadar Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir.

Sanayi Sicil Bilgi Sistemi
Konu ile ilgili olarak Ekim 2014 tarihli ve 29156 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sanayi Sicil Tebliği’nin (SGM 2014/11) 11. Maddesinin 1. Fıkrasında Yıllık İşletme Cetveli bildiriminin; e-devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

Elektronik ortamda, Yıllık İşletme cetveli vermek için; e - Devlet kapısı veya Bakanlık web sayfasındaki e-Hizmetler – İl Müdürlükleri – Sanayi Sicil İşlemleri bağlantısından Sanayi Sicil Bilgi Sistemine e-Devlet şifresi ile ( https://sanayisicil.sanayi.gov.tr) giriş yapılması gerekmektedir.

İdari Para Cezaları
Süresi içerisinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek 2019 yılına ait Yıllık İşletme Cetvelini vermeyen Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmeler hakkında; 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu'nun 9’uncu maddesi gereği 2021 yılı içerisinde 1.730,00 (Binyediyüzotuz) TL İdari Para Cezası uygulanacaktır.

Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmelerin Yıllık İşletme Cetveli bildirme sorumluluğunu -oluşabilecek yoğunluklar sebebiyle- son günlere bırakmadan yerine getirmeleri önemle duyurulur.

Sanayi Sicil Bilgi Sistemi ve Sanayi Sicil işlemleri ile ilgili bilgi için https://sanayisicil.sanayi.gov.tr/App_Pages/KullaniciIslemleri/Login.aspx adresindeki duyurulara girebilir veya Çanakkale Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

T.C. Çanakkale Valiliği
Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü
Cevat Paşa Mah.Ziveriye Sok.No:18/2 17100 ÇANAKKALE
Tel: 444 6 100   Faks: (+90) 286 213 58 57
E-posta: stmcanakkaleil@sanayi.gov.tr

Mail Listemize Katılın
Formu kullanarak mail listemize katılabilir,
yeniliklerden ve duyurulardan anında haberdar olabilirsiniz.